16,2 C
Warszawa
piątek, 12 kwietnia, 2024

Szczelina przeciwlotnicza i pozostałości dawnej przędzalni. Łódź odsłania swoją historię

-

Pozostałości szczeliny przeciwlotniczej oraz dawnej przędzalni odkryto w Łodzi podczas budowy nowej drogi w okolicach ulic Sienkiewicza i Wschodniej. To nie pierwsze takie odkrycie w tej okolicy.

Odkryć dokonano w trakcie budowy przedłużenia ulicy Wschodniej w Łodzi. Inwestycji wartej ponad 15 mln. zł. towarzyszą badania archeologiczne.

Pierwsze badania naukowców miały związek z odkryciem dokonanym przez robotników na tyłach budynku Starostwa Powiatowego w Łodzi oraz siedziby łódzkiego oddziału TVP. Natrafiono tam na zagadkowe podziemne konstrukcje, które okazały się być pozostałościami po przędzalni czesankowej Izydora Birnbauma. Obiekt powstał w 1877 roku i został zburzony przez Niemców w 1942 roku.

W tamtym miejscu natrafiono też na pozostałości szczeliny przeciwlotniczej, która powstała najprawdopodobniej około 1942 roku. Wiadomo, że zachowało się jedno z wejść do szczeliny. Drugie wejście zostało zasypane już wcześniej.

Z informacji opublikowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Łodzi wiadomo, że w okolicy już wcześniej dochodziło do ciekawych odkryć. W ubiegłym roku na terenie budowy pasażu łączącego ulice Ogrodową i Legionów odkryto pochówki. W trakcie badań archeologicznych wydobyto szczątki 13 osób.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. www.uml.lodz.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie