7 C
Warszawa
niedziela, 26 marca, 2023

Szczelina przeciwlotnicza i pozostałości dawnej przędzalni. Łódź odsłania swoją historię

-

Pozostałości szczeliny przeciwlotniczej oraz dawnej przędzalni odkryto w Łodzi podczas budowy nowej drogi w okolicach ulic Sienkiewicza i Wschodniej. To nie pierwsze takie odkrycie w tej okolicy.

Odkryć dokonano w trakcie budowy przedłużenia ulicy Wschodniej w Łodzi. Inwestycji wartej ponad 15 mln. zł. towarzyszą badania archeologiczne.

Pierwsze badania naukowców miały związek z odkryciem dokonanym przez robotników na tyłach budynku Starostwa Powiatowego w Łodzi oraz siedziby łódzkiego oddziału TVP. Natrafiono tam na zagadkowe podziemne konstrukcje, które okazały się być pozostałościami po przędzalni czesankowej Izydora Birnbauma. Obiekt powstał w 1877 roku i został zburzony przez Niemców w 1942 roku.


W tamtym miejscu natrafiono też na pozostałości szczeliny przeciwlotniczej, która powstała najprawdopodobniej około 1942 roku. Wiadomo, że zachowało się jedno z wejść do szczeliny. Drugie wejście zostało zasypane już wcześniej.

Z informacji opublikowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Łodzi wiadomo, że w okolicy już wcześniej dochodziło do ciekawych odkryć. W ubiegłym roku na terenie budowy pasażu łączącego ulice Ogrodową i Legionów odkryto pochówki. W trakcie badań archeologicznych wydobyto szczątki 13 osób.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. www.uml.lodz.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie