28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Stanowisko strzeleckie z I wojny światowej odkryte pod Sochaczewem

-

Ludzkie szczątki, łuski karabinowe, amunicję i pozostałości rosyjskiego karabinu Mosin wz. 1891 – między innymi na takie znaleziska natrafiono w trakcie prac związanych z modernizacją linii kolejowej w Nowej Suchej w województwie mazowieckim. “To dawne stanowisko strzeleckie” – informują pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, którzy poinformowali o odkryciu.

Stanowisko strzeleckie z okresu I wojny światowej znajdowało się na nasypie kolejowym. Po dokonaniu odkrycia na miejscu pojawili się pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, którzy zabezpieczyli “327 sztuk amunicji karabinowej oraz łusek, liczne łódki amunicyjne, skórzane fragmenty ładownic oraz monetę”.

Z informacji udostępnionych przez muzealników wynika, że podczas prac związanych z modernizacją linii kolejowej natrafiono na rosyjskie stanowisko strzeleckie z 1915 roku.

Odkryte na miejscu kości zabezpieczone zostały przez Policję. Z kolei pozostałe znaleziska trafiły do muzeum, gdzie poddane zostaną konserwacji.

Jak informują pracownicy muzeum w Sochaczewie, ostatni przypadek odnalezienia pozostałości po I wojnie światowej miał w okolicy miejsce w 2018 roku. W Żukowie natrafiono wtedy na szczątki niemieckiego żołnierza.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie