28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Średniowieczna pieczęć mnicha zakonu cystersów. Niesamowite znalezisko Polaka na Wyspach Brytyjskich

-

Polacy znów mieszają w świecie eksploracji. Tym razem na ustach poszukiwaczy jest znalezisko Adama Brzozowskiego, czyli popularnego youtubera Odyna. To on natrafił na średniowieczną pieczęć mnicha zakonu cystersów. Znalezisko robi wrażenie!

Do odkrycia doszło w hrabstwie Kent, a konkretnie niedaleko miejsca, w którym niedawno Mariusz Ciepluch natrafił na ołowianą siekierkę z epoki brązu. Jak się okazuje, oba znaleziska wywołały podobne emocje wśród osób, które na co dzień przyglądają się działaniom detektorystów.

Zdążył już wypowiedzieć się o nim inspektor FLO, który wstępnie określił, że ołowiana pieczęć należała prawdopodobnie do mnicha zakonu cystersów o nazwisku Gilbert de Gray, który zmarł w 1253 roku. Wiadomo, że w swoim życiu piastował funkcję opata w miejscowości Glenluce i biskupa Galloway W Anglii. Jak pieczęć znalazła się w hrabstwie Kent? To z pewnością pozostanie tajemnicą.

“Odyn” – autor wielu filmów i relacji z poszukiwań – opowiedział już o pieczęci w jednej ze swoich produkcji. Na filmie odkrycie robi jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach.

 

Odkrycia dokonano przy użyciu wykrywacza Nokta Makro Multi Anfibio. Co ciekawe, ołowiana pieczęć była pierwszym znaleziskiem Adama Brzozowskiego tamtego dnia.

źródło: Robert Swerczyk


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie