20,4 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Srebrny skarb z czasów cesarskich

-

Lubię czasem zajrzeć na rosyjskojęzycznego bloga klads.org. Rosja jest dziś duża, ale kiedyś była naprawdę duża. U szczytu swojej potęgi była trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości. Zawsze targały nią różnego rodzaju napięcia, więc i odkryć – ukrywanych w ziemi najczęściej w czasie konfliktów lub wojen – nie brakuje. Przekonuję się o tym podczas każdej wizyty na klads.org. Bywa, że targają mną wtedy skrajne emocje. “Klads” to najwyraźniej – patrząc z naszej polskiej perspektywy – serwis dla poszukiwaczy o mocnych nerwach.

Tym razem poszukiwacze ze wschodu donieśli o odkryciu kilkuset monet z czasów cesarskich. Niesprzyjająca aura nie przeszkodziła w odkryciu skarbu. Szczęśliwy znalazca wszedł w posiadanie kilkuset sreberek o nominałach 10, 20 i 50 kopiejek. Na zdjęciu, które zamieszczono w serwisie klads.org, widać też srebrne ruble. Monety pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

Na jednym z opublikowanych zdjęć widać srebrne 50 kopiejek wybite w 1897 roku. Jako ciekawostkę można podać fakt, że właśnie w tym roku, w wyniku spisu powszechnego, stwierdzono, że Rosję zamieszkuje ponad 128 milionów mieszkańców. Ilu z nich w tym czasie mogło ukryć swoje oszczędności w ziemi?


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie