19,3 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Srebrna zastawa odkryta w Nowym Sączu. “To bezcenne znalezisko”

-

Kolejne odkrycie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny przy ruinach Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Tym razem to srebrna zastawa – głównie zdobione kielichy, kieliszki i sztućce, ale też okazała karafka. Całość robi ogromne wrażenie!

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny kontynuują prace na Wzgórzu Zamkowym w okolicy ruin Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl pisaliśmy już o odkryciu depozytu denarów z XV wieku.

Takiego odkrycia jednak nikt się nie spodziewał! 14 czerwca członkowie grupy eksploracyjnej z Nowego Sącza natrafili przy Wzgórzu Zamkowym na depozyt, w skład którego weszła srebrna zastawa. Na filmie z odkrycia, opublikowanym na fan-page’u grupy, dostrzec można przede wszystkim kielichy, kieliszki, karafkę i sztućce. To łącznie kilkadziesiąt srebrnych elementów. To bezcenne znalezisko dla lokalnej historii.

 

Z pierwszych informacji wynika, że srebrna zastawa musiała znajdować się w skrzyni, która jednak nie przetrwała. Najprawdopodobniej całość złożono w ziemi w czasie II wojny światowej. Teraz, po odkryciu, trafi najpewniej do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Przypomnijmy, że prace na Wzgórzu Zamkowym w Nowym Sączu zlecone zostały przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. Trwają od 11 marca. Wykonawcą jest firma archeologiczna “Bard”. Detektoryści wspierają badania wolontarystycznie.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie