Srebrna zastawa odkryta w Nowym Sączu. “To bezcenne znalezisko”

0

Kolejne odkrycie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny przy ruinach Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Tym razem to srebrna zastawa – głównie zdobione kielichy, kieliszki i sztućce, ale też okazała karafka. Całość robi ogromne wrażenie!

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny kontynuują prace na Wzgórzu Zamkowym w okolicy ruin Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl pisaliśmy już o odkryciu depozytu denarów z XV wieku.

Reklama

Takiego odkrycia jednak nikt się nie spodziewał! 14 czerwca członkowie grupy eksploracyjnej z Nowego Sącza natrafili przy Wzgórzu Zamkowym na depozyt, w skład którego weszła srebrna zastawa. Na filmie z odkrycia, opublikowanym na fan-page’u grupy, dostrzec można przede wszystkim kielichy, kieliszki, karafkę i sztućce. To łącznie kilkadziesiąt srebrnych elementów. To bezcenne znalezisko dla lokalnej historii.

 

Z pierwszych informacji wynika, że srebrna zastawa musiała znajdować się w skrzyni, która jednak nie przetrwała. Najprawdopodobniej całość złożono w ziemi w czasie II wojny światowej. Teraz, po odkryciu, trafi najpewniej do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Przypomnijmy, że prace na Wzgórzu Zamkowym w Nowym Sączu zlecone zostały przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. Trwają od 11 marca. Wykonawcą jest firma archeologiczna “Bard”. Detektoryści wspierają badania wolontarystycznie.

Doceń i poleć nas:


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here