10,9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Skrytka z kosztownościami. Niezwykłe odkrycie w kościele w Puławach

-

Do niezwykłego odkrycia doszło w XVIII-wiecznym kościele pw. św. Józefa w Puławach. Podczas drobnych prac remontowych w w jednym z filarów kościoła natrafiono na skrytkę z cennymi przedmiotami. Wiadomo już, że mogły należeć do Teresy Czartoryskiej – tragicznie zmarłej córki księżnej Izabeli Czartoryskiej.

O odkryciu, do którego doszło 10 grudnia, poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Z udostępnionych informacji wynika, że podczas wykonywania bruzdy pod kabel elektryczny w jednym z filarów kościoła natrafiono na skrytkę. Znajdowały się tam między innymi srebrny imbryk, medaliony, srebrna obrączka, krzyż-relikwiarz, szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej, pukle włosów, drewniana szkatułka oraz poduszka z haftowaną poszewką.

Udało się już uzyskać odpowiedź na pytanie, do kogo należały odnaleziono przedmioty i w jakich okolicznościach trafiły do kościelnej skrytki. Jak się okazało, mają one związek z tragicznymi wydarzeniami ze stycznia 1780 roku.

“Przeprowadzone wstępnie oględziny i analiza znalezionych przedmiotów wykazała, że związane są one z osobą Teresy córki księżnej Izabeli Czartoryskiej” – czytamy na fan-page’u Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Śmierć córki księżnej Izabeli Czartoryskiej miała miejsce w styczniu 1780 roku. Z informacji zebranych w Pasażu Wiedzy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wynika, że Teresa Czartoryska “spaliła się żywcem od ognia w kominku, niebacznie przybliżając się do płomieni”. Oparzenia były bardzo rozległe, a piętnastoletnia wtedy Teresa zmarła 13 stycznia.

 

Warto dodać, że wśród znalezionych w skrytce przedmiotów znalazła się tkana torebeczka z widocznymi śladami ognia i z monogramem TC.

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie podejrzewają, że skrytka została wykonana celowo w trakcie budowy filara na początku XIX wieku.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
źródło i fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie