28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Skrętki ze złotego drutu z mokradeł. Kolejny skarb odkryty w Lubuskiem

-

Zapinki typu Spindlersfeld oraz dwie skrętki ze złotego drutu znaleziono w okolicach miejscowości Czeklin w województwie lubuskim. O odkryciu poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wiadomo, że skarb z epoki brązu odnaleziony został w trakcie poszukiwań prowadzonych przy użyciu wykrywacza metali. Niestety, jak informuje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, zabytki zostały “wydobyte na powierzchnię w wyniku nielegalnych poszukiwań zabytków” i porzucone przez swojego odkrywcę.

Na pozostawiony skarb natrafiła kolejna osoba, która zabezpieczyła i zgłosiła odkrycie. Doszło do niego na terenie mokradeł, które – jak pisze Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków – “stanowiły istotny element dla kultury niematerialnej społeczności epoki brązu”.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że najcenniejszym zabytkiem wchodzącym w skład skarbu jest niezwykle rzadka żelazna zapinka z kabłąkiem liściowatym typu Spindlerfeld. Wymaga ona pilnych zabiegów konserwatorskich. Razem z zapinką odnalezione zostały dwie skrętki z podwójnego złotego drutu.

– Zabytki należy wiązać ze społecznościami łużyckich pól popielnicowych z okresu halsztackiego – podaje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w mediach społecznościowych.

 

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie do podobnych odkryć doszło na terenie grodziska w Wicinie i w miejscowości Kuźnica Głogowska.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie