3,2 C
Warszawa
niedziela, 1 grudnia, 2024

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Premiera nowej książki Karola Soberskiego

-

W sobotę, 28 września o godz. 16.00 w XVIII-wiecznym pałacu w Czerniejewie koło Gniezna odbędzie się premiera nowej książki Karola Soberskiego zatytułowanej „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Pozycja ta opowiada o najciekawszych miejscach historyczno-turystycznych, które od blisko 10 lat odkrywa autor podczas swoich wędrówek po powiecie gnieźnieńskim. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to już piąta – w ostatnich 3 latach – książka napisana przez K. Soberskiego. Jednym z patronów medialnych książki jest portal „Z dziennika odkrywcy”.

– Powiat gnieźnieński jest nie tylko jednym z najpiękniejszych – przynajmniej dla mnie – regionów Polski, ale również turystyczną perłą Polski. Obfitość zabytków świadczy o bogatej historii i dodaje splendoru współczesności. Dla mnie okolice Gniezna to miejsca niezwykłe, w których spędzałem najpiękniejsze lata dzieciństwa (gmina Mieleszyn), czy młodości (gmina Kłecko). Ale swoje wyjątkowe sekrety ma też gmina Kiszkowo, Czerniejewo, Łubowo, czy też Niechanowo. I mam tę przyjemność, że od blisko 10 lat wędruje po tych gminach powiatu gnieźnieńskiego ale też pokazuję je turystom z najdalszych zakątków Polski i Europy – czytamy we wstępie.

Książka „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” ukazuje się w nowym cyklu zatytułowanym „Wędrówki z Karolem Soberskim” i ma pokazać powiat gnieźnieński, a w kolejnych publikacjach także szerzej pogranicze Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, od tej strony od której jest mało znany.

Pozycja ta jest owocem blisko 10-letnich wędrówek autora po okolicach Gniezna, wycieczek zarówno indywidualnych, jak i grupowych, które K. Soberski organizuje w ramach „Wędrówek z historią” (cieszą się ogromnym zainteresowaniem – na każde kolejne zwiedzania zgłasza się zawsze ponad 100 turystów z całej Polski). W trakcie tych wypadów K. Soberski pokazuje – od zupełnie nieznanej strony – miejsca wydawałoby się już znane, ale również zabiera turystów w miejsca zupełnie zapomniane, niedostępne, opuszczone…

– Okolice Gniezna to kraina pięknych i owianych legendami pałaców, ostoja bogatego, pełnego sekretów życia ziemiaństwa XVIII, XIX i XX wieku, region niecodziennych zabytków architektury i techniki oraz niepowtarzalnych miejsc przyrodniczo-krajobrazowych. Ale to również ziemia będąca świadkiem wielu tragedii, ludobójstwa czy krwawych wydarzeń, które odcisnęły piętno na historii tego regionu. Nietrudno też doszukać się w niej epizodów fascynujących a zarazem intrygujących, wartych odkrywania i promowania. Historia ziemi gnieźnieńskiej zaprasza do odbycia takiej podróży w czasie – mówi K. Soberski. – Zapraszam Czytelników na wędrówkę do miejsc w powiecie gnieźnieńskim, niby znanych, często odwiedzanych ale ciągle czekających na nowych odkrywców. Zachęcam do wyprawy w miejsca po których z wielką radością od lat wędruję, bez względu na porą dnia czy roku… – dodaje.

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” jest pozycją bogato ilustrowaną i zawierającą wiele nieznanych dotychczas faktów z historii regionu. Książka liczy 192 strony i podzielona jest na 18 rozdziałów.

Karol Soberski to dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl). Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Autor kilku przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (2017 r.), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017 r.) i „Złoto Dziedzica” (2018 r.). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011 r.).
Odkrywca w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. pacjentów szpitala „Dziekanka” – jedynego znanego dotychczas miejsca w powiecie gnieźnieńskim w którym Niemcy pogrzebali chorych uśmierconych w ramach akcji „T4”.

Premiera książki odbędzie się w XVIII-wiecznym pałacu w Czerniejewie w sobotę, 28 września. Początek o godz. 16.00. W trakcie tego spotkania będzie można nabyć nową pozycję K. Soberskiego, ale także jego wcześniejsze książki („Skarb Dziedzica”, Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”).

Premierę nowej książki K. Soberskiego poprowadzi Agnieszka Ziebarth – absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim. Bibliotekarka i miłośniczka literatury. W rozmowach o książkach wnikliwa obserwatorka z talentem do zadawania kontrowersyjnych pytań. Autorka projektu „Polski kryminał jest sexy”. Prowadziła spotkania autorskie m.in. z Joanną Opiat-Bojarską i Ryszardem Ćwirlejem.

A. Ziebarth będzie też jedną z dwóch osób, które poprowadzą prelekcje podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r w pałacu w Czerniejewie.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie