test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Skarb z epoki brązu w kamieńskim muzeum

-

Naszyjnik, cztery naramienniki, dwie bransolety oraz obusieczny topór z epoki brązu można oglądać na nowej wystawie w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Skarb został odkryty w ubiegłym roku przez mieszkańca Dziwnowa.

„Prawdopodobnie skarb został zdeponowany celowo ok. 4 tys. lat temu. Być może było to wotum poświęcone bóstwom natury złożone podczas przesilenia letniego lub zimowego. Podobne znaleziska są częste na terenie północnych Niemiec, Danii oraz Skandynawii, ale w Polsce należą do rzadkości. To pierwsze tego typu odkrycie na naszym terenie po II wojnie światowej” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.

Kurka podkreśla, że niezwykle cennym obiektem jest symetryczny wydłużony obusieczny topór z otworem na stylisko. „To jeden z dwóch toporów tego typu w Europie. Podobny obiekt został odnaleziony w Meklemburgii” – powiedział.

Jak zaznacza dyrektor kamieńskiego muzeum prezentowane artefakty należą do unikatowych w skali kraju. „Obiekty, które mamy związane są z najstarszymi kulturami z epoki brązu i należy je zaliczyć do jednych z najstarszych w Polsce” – dodaje.

Ozdoby kobiece oraz topór zostały odkryte we wrześniu 2015 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego przez mieszkańca Dziwnowa. Mężczyzna, poszukując w lasach pozostałości po 2 dywizji piechoty walczącej w okolicach Kamienia Pomorskiego, odkrył skarb z epoki brązu. Zachodniopomorski Konserwator Zabytków Ewa Stanecka ze względu na wartość znaleziska zdecydowała się wystąpić do Ministra Kultury o przyznanie mu nagrody.

Jak zaznacza dyrektor Kurek, ze względów bezpieczeństwa szczegółowe informacje dotyczące odkrycia nie są podawane. „Miejsce znalezienia ozdób kobiecych oraz toporu zostało wpisane do Archeologicznego Zdjęcia Polski. Oznacza to, że zostanie wytyczona strefa archeologiczna. Jeśli w przyszłości ktokolwiek chciałby rozpocząć jakiekolwiek prace ziemne, to będą się one odbywać pod kontrolą archeologa” – zaznaczył.

Ekspozycja „Z pradziejów ziemi kamieńskiej” prezentuje także inne znalezisko z epoki brązu, które odkryto w 2009 r. na terenie gminy Karnice. „Podczas oczyszczania rzeki natrafiono na obiekty datowane na okres 1500 – 700 p.n.e. To m.in. 10 niezwykle rzadkich krążków, tzw. guzów-krępulców. To największa w Polsce kolekcja tego typu ozdób z tej epoki. Wśród prezentowanych zabytków znajduje się również grot włóczni, dłuto, siekierka symetryczna oraz siekierka z tulejką” – wymienił dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie