Do kolejnego dużego odkrycia doszło na terenie Pojezierza Iławskiego. Tym razem światło dzienne ujrzał skarb denarów rzymskich. Znalezisko trafiło do Muzeum w Ostródzie.
Do tej pory z Zalewem, bo to w okolicach tej miejscowości odkryto skarb denarów rzymskich, kojarzyły się odnalezione w 1991 roku złote floreny. Odkryto je przypadkiem w trakcie budowy garaży w sąsiedztwie zabudowań starego miasta. Obecnie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się 88 monet, które udało się pozyskać w wyniku badań i od przypadkowych znalazców. Większa część skarbu – jak przypuszczają historycy – zaginęła.
Tym razem pod Zalewem odkryto 86 monet – denarów rzymskich, wybitych w Rzymie w latach 96 – 194/195. Starożytny skarb, razem z innymi przekazanymi do muzeum zabytkami z okolicy, zaprezentowany zostanie w całości 14 maja w trakcie Nocy Muzeów w Muzeum w Ostródzie. Wtedy też ujawnione zostaną szczegóły dotyczące okoliczności odkrycia.
Póki co wiadomo, że monety odkryte zostały przez osobę prywatną, a ich zgłoszenia dokonało znane w świecie eksploratorów i poszukiwaczy skarbów Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skarb trafił do Muzeum w Ostródzie i tam eksponowany będzie na wystawie stałej.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że na jesieni w miejscu odkrycia skarbu przeprowadzone zostaną badania archeologiczne. Jest więc szansa, że do odnalezionych 86 monet dołączą kolejne.
fot. Muzeum w Ostródzie