16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Skarb monet arabskich z wczesnego średniowiecza

-

Film pojawił się w Internecie ponad miesiąc temu i przemknął prawie niezauważony. To dziwi, bo o większości tego typu odkryć poddawana jest szczegółowej analizie. W tym przypadku mowa o skarbie prawie 350 monet arabskich z wczesnego średniowiecza.

Krótki film, prezentujący skarb, opublikowany został 22 listopada 2015 roku przez użytkownika “Fivology” – młodego numizmatyka z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niestety, poza lakonicznym opisem, z którego wynika, że w skład skarbu wchodzą łącznie 341 monety – wśród nich w większości srebrne dirhamy, ale też złote dinary (wiele z nich – jak pisze “Fivology” – to “cenne rarytasy”), trudno znaleźć jakąkolwiek informację o okolicznościach odkrycia.

Szczegółów dotyczących tego niezwykłego odkrycia próżno też szukać w komentarzach. Tam jednak znaleźć można interesujące dane dotyczące wyceny znaleziska. Według autora filmu, wartość skarbu opiewać może na 50 000 dolarów.

Warto przyjrzeć się też kilkuminutowemu filmowi, który opublikowany został 20 grudnia 2015 roku. Użytkownik “Fivology” pokazuje w nim ostatnio nabyte egzemplarze monet arabskich. Prezentacja opatrzona jest komentarzem, zawierającym informacje o danej monecie. Wśród eksponowanych numizmatów znajduje się wiele ciekawych egzemplarzy, pochodzących z kolekcji nieżyjącego Adama Lawrenca.

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie