Depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka odkryty został podczas prac polowych na terenie powiatu sulęcińskiego. Zabytki ukryte zostały pod kamieniem.
O odkryciu skarbu poinformował 16 sierpnia Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w mediach społecznościowych. W poście poinformowano o okolicznościach odkrycia:
“Dnia 27 lipca br., podczas prowadzenia prac polowych, rolnik dokonał odkrycia zabytków archeologicznych. W trakcie usuwania kamieni, które co roku uszkadzały maszyny rolnicze, odsłonięto wyroby brązowe”.
Po natrafieniu na depozyt, prace zostały wstrzymane, a teren został zabezpieczony. Znalazca poinformował o odkryciu służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia dokonały oględzin miejsca odkrycia.
Okazało się, że rolnik natrafił na skarb z okresu kultury unietyckiej, a więc z okresu od 2300 do 1600 roku p.n.e. W depozycie znalazły się trzy berła sztyletowe, trzy sztylety brązowe, siekierka, dłuto i toporek. Zdaniem naukowców to niezwykle rzadkie odkrycie.
W tej chwili planowane jest przeprowadzenie badań w miejscu odkrycia skarbu. Znalazcy przysługiwać będzie nagroda.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków