23,5 C
Warszawa
poniedziałek, 16 września, 2024

Skarb denarów spod Zalewa doczekał się naukowego opracowania

-

Minął już rok od wielkiego odkrycia srebrnych denarów pod Zalewem. Skarb doczekał się naukowego opracowania. O wynikach badań naukowców będzie można usłyszeć już 25 maja podczas “Spotkania z historią” w Olsztynie.

Przypomnijmy. W pierwszej połowie zeszłego roku pod Zalewem w powiecie iławskim miłośnik historii Przemysław Kulpa odkrył przypadkowo 86 monet – denarów rzymskich, wybitych w Rzymie w latach 96 – 194/195. Pod koniec roku w miejscu odkrycia skarbu przeprowadzono badania, które przyniosły kolejnych 7 monet.

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skarb trafił do Muzeum w Ostródzie i tam w chwili obecnej eksponowany jest na wystawie stałej.

Najstarsza moneta ze skarbu spod Zalewa została wybita w rzymskiej mennicy w 96 r. za panowania cesarza Nerwy, najmłodsza pochodzi z przełomu lat 194-195, czyli czasów Septymiusza Sewera. Zdaniem archeologów monety ukryte zostały w ziemi na początku III wieku n.e. i można je łączyć w zamieszkującymi te tereny plemionami Gotów i Gepidów.

Wciąż jednak nie wiadomo, czy skarb zakopany został przez właściciela z powodu zagrożenia czy był to depozyt o charakterze wotywnym. Odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące skarbu spod Zalewa, padną podczas spotkania z archeologiem Łukaszem Szczepańskim z Muzeum w Ostródzie. Spotkanie odbędzie się 25 maja o godzinie 11:00 w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie