Sensacyjne znalezisko w Sopocie. Podczas remontu kościoła odkryto dokumenty sopockiej Polonii

0

Sensacja w Sopocie. Podczas remontu zabytkowego kościoła “Gwiazda Morza” odkryto historyczne dokumenty dotyczące sopockiej Polonii. Archiwa zostały ukryte w czasie II wojny światowej przez księdza Jerzego Majewskiego, który zginął w obozie w Dachau.

Reklama

O odkryciu dokumentów poinformowano 24 lipca podczas spotkania poświęconemu remontowi kościoła. Sopocka świątynia przechodzi obecnie gruntowny remont.

Odkryte archiwa mają związek z osobą księdza Jerzego Majewskiego, który rozpoczął pracę w sopockiej parafii w październiku 1937 roku, od początku udzielając się w organizacjach polonijnych. Był też kapelanem sopockiego harcerstwa.

Po wybuchu wojny jego osobę, ale też rodzinę, dotknęły represje ze strony Niemców. Jego samego aresztowano w 1940 roku. Był więźniem Stutthofu, Oranienburga i Dachau, gdzie zginął w 1942 roku.

Wśród odnalezionych dokumentów znajdują się między innymi legitymacja członkowska Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, należąca do księdza Jerzego Majewskiego, zdjęcia, dokumenty finansowe.

Znalezione archiwa mają być w przyszłości wyeksponowane na wystawie w wieży kościoła.Poprzedni artykułOtwarto kapsułę czasu z mostu w Tczewie [WIDEO]
Następny artykuł80 lat temu polski wywiad przekazał kod Enigmy francuskim i brytyjskim sojusznikom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here