5,1 C
Warszawa
środa, 26 marca, 2025

Sensacyjne odkrycie w Łodzi. Podczas prac archeologicznych natrafiono na rzadkie monety z getta

-

Skarb monet z łódzkiego getta odkryto podczas prac archeologicznych towarzyszących budowie Bulwarów Północnych w Łodzi. Wśród odkrytych monet są niezwykle rzadkie numizmaty o nominale 20 marek. Według katalogów monet o tym nominale wybito zaledwie 600. W odkrytym depozycie jest ich aż 30!

W 1940 roku decyzją niemieckiej administracji na terenie getta w Łodzi wprowadzono specjalne monety i banknoty, które poza żydowską dzielnicą nie miały żadnej wartości. Łódzkie getto było jedynym gettem na terenie okupowanej Polski, które emitowało własną walutę.

Monety z getta w Łodzi należą obecnie do prawdziwych rzadkości. Wybito ich niewiele. Wśród oferowanych na aukcjach egzemplarzy często zdarzają się falsyfikaty. Dlatego jakiekolwiek informacje o nowych egzemplarzach zawsze elektryzują środowisko kolekcjonerów. Odkrycie z Łodzi, z uwagi na pojawienie się w depozycie niezwykle rzadkich monet o nominale 20 marek, zelektryzowało je podwójnie. Jak do niego doszło?

Prowadziliśmy badania na terenie budowy bulwarów w Łodzi na zaproszenie archeologów Anny Nierychlewskiej i Zbigniewa Rybackiego – mówi Wiktor Stusio z Klubu Poszukiwawczo-Eksploracyjnego “Eksplorer”. – Zaczęliśmy od sprawdzania hałd z korytowania miejsca po trakcji tramwajowej. Tam pojawiły się pierwsze odkrycia – dodaje.

Do odkrycia doszło w kwietniu, jednak dopiero teraz znalezisko ujrzało światło dzienne. Łącznie odkryto kilkaset monet. Film z badań, odsłaniający kulisy odkrycia i prezentujący pierwsze komentarze, dostępny jest już na kanale firmy Restyling PHU.

 

Niestety, monety, które wydobyto z ziemi, nie zachowały się w najlepszym stanie. Według Wiktora Stusio nie mają one wartości numizmatycznej, a samo odkrycie ma jedynie wartość poznawczą i statystyczną.

Nie da się opisać emocji, które towarzyszyły nam podczas odkrywania tego skarbu – zdradzają członkowie KPE “Eksplorer”. – Cieszymy się, że mieliśmy swój udział najpierw w odkryciu, a później w wydobyciu monet – dodaje.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. KPE “Eksplorer”


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie