20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Schowek w obozowym kominie. Niezwykłe znalezisko na terenie byłego obozu Auschwitz

-

Na terenie byłego obozu Auschwitz I natrafiono na depozyt przedmiotów użytkowych. Do odkrycia doszło podczas prac związanych z tworzeniem nowej wystawy w bloku 17.

Depozyt, w skład którego weszło około 200 przedmiotów, odkryto w jednym z przewodów kominowych. To fragmenty łyżek, widelców i noży, a także metalowy drut, gwoździe i inne metalowe przedmioty, których nie udało się na tym etapie zidentyfikować.

Z informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych przez Muzeum Auschwitz wynika, że odkryte przedmioty pochodziły najprawdopodobniej z magazynów Kanady. Więźniowie sortowali tam mienie zrabowane deportowanym Żydom, przemycając następnie różne przedmioty do obozu.

Muzeum w swojej informacji odniosło się też do treści artykułów, które pojawiły się w mediach krajowych. W wielu z nich zwracano uwagę, że odkryte przedmioty mogły mieć związek z planowaną przez więźniów ucieczką. Muzeum zaprzecza tym spekulacjom, tłumacząc, że na znalezionych obiektach nie zauważono śladów “celowego dostosowywania do jakiejkolwiek innej funkcji”.

Warto dodać, że do podobnych odkryć dochodziło na terenie obozu już w przeszłości. Pod podłogą czy podbiciem dachu znajdowano naszywki więźniarskie, buty, portfele i także sztućce. Do wielu odkryć dochodziło też na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Obecnie realizowane są tam prace konserwatorskie.

źródło: auschwitz.org


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie