Wydaje się, że czerwiec był rekordowym miesiącem jeśli chodzi o oczyszczanie kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Tak wynika z podsumowania udostępnionego przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

W Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje aż 39 patroli saperskich oraz dwie grupy nurków minerów. Tylko w czerwcu, w ramach interwencyjnego systemu oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych, interweniowano 755 razy.

W trakcie czerwcowych interwencji ujawniono 25 bomb lotniczych, 289 granatów moździerzowych, 137 granatów ręcznych, 25 min, 1708 pocisków rakietowych i aż 2221 pocisków artyleryjskich. Do tego 18 torped i bomb głębinowych, 65 pocisków od granatnika i 12988 sztuk amunicji strzeleckiej.

Oczyszczanie kraju z niewybuchów to ustawowe zadanie Sił Zbrojnych. Patrole saperskie i grupy nurków minerów to obecnie jedyne komórki organizacyjne zdolne do kompleksowego reagowania w przypadku wykrycia wojennych pozostałości. Przyjmują zgłoszenia, podejmują niewybuchy, transportują je oraz utylizują w przeznaczonych do tego miejscach. W czerwcu saperzy w ramach swoich interwencji przejechali łącznie 141 635 kilometrów.

Doceń i poleć nas:


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here