Bransoletę z epoki brązu oraz groty strzał, które wstępnie wydatowano na XVI wiek, odkryli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzna. Zabytki odkryto pod Starym Sączem, niedaleko miejsca, w którym dopiero co poszukiwacze odkryli skarb srebrnych monet.
Dopiero co informowaliśmy o odkryciu przez ekipę poszukiwaczy z Nowego Sącza skarbu srebrnych monet z XVI wieku. W mediach społecznościowych pojawił się film z tego odkrycia. Widać, że monety znajdowały się zaledwie kilka centymetrów pod ziemią.
Mogłoby się wydawać, że po emocjach, które członkowie Sądecczyzny dostarczyli nam w tym roku, ich szczęście już się wyczerpało. Nic bardziej mylnego. Stanisław Pustułka, który jest liderem nowosądeckiej grupy, poinformował dziś o kolejnych odkryciach poszukiwaczy.
Doszło do nich niedaleko miejsca, w którym grupa znalazła wspomniane wcześniej srebrne monety. W tym kontekście interesujące wydaje się odkrycie grotów strzał, wstępnie wydatowanych na ten sam okres co srebrny skarb. Czy oba znaleziska mogą mieć ze sobą jakikolwiek związek? Tego pewnie nie uda się ustalić, ale już sam fakt budzi ciekawość.
Cenniejsze z punktu widzenia historii jest jednak odkrycie bransolety z epoki brązu. To kolejne znalezisko grupy z tego okresu. Wcześniej informowaliśmy o odkryciu przez Stanisława Pustułkę czterech siekierek z brązu. Zabytki trafiły do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzna