Ruszyły badania pod Przemkowem. Są pierwsze znaleziska

0

10 marca odbył się pierwszy etap badań, których celem jest odkrycie śladów po żołnierzach niemieckich, wycofujących się z w kwietniu 1945 roku z Twierdzy Głogów. Pod Przemkowem pojawiło się ponad dwudziestu doświadczonych eksploratorów.

Organizatorem badań “Śladami żołnierzy z Twierdzy Głogów”, które potrwają co najmniej jeden rok, jest Dolnośląska Grupa Eksploracyjna “Legion”. 10 marca pod Przemkowem pojawiło się ponad 20 osób, w tym przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddział Legnica w Piotrowicach, Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic, Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, Bóbr 1945, Wydawnictwa Archiwum-System oraz Lokalnej Grupy Eksploracyjnej “Nadodrze”. Na miejsce przybył też Radek Biczak – poszukiwacz, dziennikarz i autor książek, który o badaniach “Legionu” wspomni zapewne w jednym z najbliższych numerów “Odkrywcy”.

Reklama

Pierwszy etap badań przyniósł około 40 znalezisk, głównie łusek, guzików i monet. – Wpadliśmy na dobry trop, ale niestety natura nas pokonała. Ziemia była jeszcze zmrożona, w niektóre miejsca nie byliśmy w stanie wbić łopaty – przyznaje Marcin Jednoróg z Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”. – Początek jest jednak dobry, obiecujący, a przed nami do pokonania jeszcze wiele kilometrów – dodaje.

Spotkanie pasjonatów historii zakończyło się długą dyskusją, wymianą spostrzeżeń oraz wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Członkowie Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion” wkrótce podadzą kolejne terminy badań.Poprzedni artykułPasjonaci historii chcą odrestaurować schron bojowy
Następny artykułNiezwykłe znalezisko przy drugowojennych okopach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here