14,8 C
Warszawa
poniedziałek, 16 września, 2024

Ruszają poszukiwania średniowiecznych siedzib rycerskich. W badaniach wezmą udział detektoryści

-

Detektoryści z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej “Parsęta” biorą udział w spektakularnym projekcie badawczym, którego celem jest przebadanie siedzib obronnych rodów rycerskich wokół Szczecinka. Przebadano już pierwszą lokalizację. “Udało się – piszą pracownicy Muzeum Regionalnego w Szczecinku – pozyskać fenomenalny zbiór średniowiecznych zabytków”.

Jak się okazuje, wokół Szczecinka miejsc związanych ze średniowiecznymi rodami rycerskimi może być nawet trzydzieści! – Do tej pory wydawało się, że takich siedzib rycerskich w rejonie Szczecinka jest zaledwie kilka – informują pracownicy Muzeum Regionalnego w Szczecinku na swoim fan-page’u. I dodają: – Prowadzone jednak od kilku lat wnikliwe studia pozwoliły stwierdzić, że w naszym regionie znajduje się ponad 30 tego typu obiektów.

Jak wyglądają takie miejsca? Siedziby rycerskie miały formę kopca ziemnego, który był otoczony fosą. Na kopcu stawiano najczęściej budynek mieszkalny drewniany lub murowany. Czasami była to wieża. Do dzisiejszych czasów przetrwały najczęściej relikty kopców. Część z nich oznaczana była jeszcze na XIX-wiecznych mapach.

Muzealnicy wytypowali osiemnaście najciekawszych, ich zdaniem, obiektów tego typu, które zostaną teraz skrupulatnie przebadane przy użyciu wykrywaczy metali. Te prace wykonane zostaną przez detektorystów z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej “Parsęta”. Następnie wykonane zostaną odwierty geologiczne, które pomogą w rozpoznaniu struktury kopców. W całości prac, poza detektorystami z “Parsęty”, uczestniczą archeolog Andrzej Kuczkowski, Fundacja Relicta oraz wspomniane Muzeum Regionalne w Szczecinku.

Jak informują pracownicy muzeum, przebadano już pierwszą lokalizację. Wyniki prac są obiecujące: – Udało nam się pozyskać fenomenalny zbiór średniowiecznych zabytków – poinformowali muzealnicy w mediach społecznościowych.

Osobom uczestniczącym w projekcie badawczym życzymy sukcesów. O efektach prac będziemy informować na stronach portalu.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
źródło: Muzeum Regionalne w Szczecinku


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie