20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Rusza trzecia edycja badań pola bitwy pod Legnicą

-

O tych badaniach zrobiło się głośno w całej Polsce rok temu, gdy nasz kraj obiegła informacja o odkryciu – przy okazji poszukiwań miejsca bitwy pod Legnicą – skarbu srebrnych dirham. Dziś rusza kolejna edycja badań, organizowanych przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego.

O badaniach, współpracy z archeologami, muzealnikami i zwykłej pracy detektorystów rozmawialiśmy ponad rok temu z Mariuszem Logoniem, który przewodzi grupie prowadzącej prace pod Legnicą.

Na podsumowanie tegorocznych badań przyjdzie jeszcze czas. Biorąc pod uwagę odkrycia z dwóch ostatnich edycji, całe środowisko czeka na efekty prac z zainteresowaniem.

Co czeka detektorystów w tym roku? Oto plan tegorocznych badań, w których udział biorą grupy nie tylko z Polski. Patronat medialny nad badaniami pola bitwy pod Legnicą objął portal zdziennikaodkrywcy.pl.

Poszukiwacze pracować będą w tym roku łącznie osiem dni. 11 sierpnia zjadą pod Legnicę. Oficjalne badania rozpoczną się już 12 sierpnia i potrwają do 18 sierpnia.

Podobnie jak w zeszłym roku, badania pod Legnicą to też okazja do ciekawych rozmów i spotkań. W tym roku gośćmi badań będą Andrzej Daczkowski z miesięcznika “Odkrywca”, Arkadiusz Rutyna, Ewelina Miksa, która opowie o badaniach pola bitwy pod Grunwaldem, Arkadiusz Muła z Muzeum Regionalnego w Jaworze, Piotr Kucznir, Adam Kubik, Szczepan Wiktor,

Uczestnicy badań zwiedzą też Muzeum Bitwy Legnickiej oraz Bazylikę Mniejszą w Legnickim Polu. Wezmą też udział w projekcji filmu “Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie