20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Rewolwer Lefaucheux i lornetka wojskowa. Cenne znalezisko w Białymstoku

-

Rewolwer Lefaucheux i niemiecka lornetka wojskowa wraz z futerałem – do takiego odkrycia doszło w trakcie prac budowlanych na jednej z posesji w Białymstoku. “To bardzo cenne znalezisko” – mówią pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, którzy informację o przypadkowym znalezisku opublikowali na swoich stronach internetowych.

Rewolwer i lornetka owinięte były w materiał i ukryte w niewielkim otworze przy piwnicznym okienku. Wiadomo, że Lefaucheux pozbawiony jest części kurkowo-spustowej. Trudno jednoznacznie określić datę produkcji broni. Ten francuski sześciostrzałowy rewolwer produkowano w połowie XIX wieku. Był używany i przez polskich powstańców styczniowych, i przez francuską kawalerię i marynarkę, i przez wojska obu stron wojny secesyjnej.

Lornetka pochodzi z kolei z okresu II wojny światowej. Na skórzanym futerale dostrzec można dane osobowe, prawdopodobnie późniejszego właściciela. Zdaniem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prof. Małgorzaty Dajnowicz, znalezisko mogło stanowić część kolekcji lub być pamiątką rodzinną.

Z informacji podanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, znalezisko przekazane zostanie do Muzeum Wojska w Białymstoku.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie