test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Relikty drewnianej drogi odkryte w Jarosławiu. Mają ponad trzysta lat

-

Podczas przebudowy ulicy Grunwaldzkiej w Jarosławiu w województwie podkarpackim natrafiono na relikty drewnianej drogi. Naukowcy oceniają, że pochodzi ona z przełomu XVII i XVIII wieku.

Wiadomo, że w miejscu odkrycia reliktów drogi przebiegał dawniej jeden z głównych ciągów komunikacyjnych jarosławskiego “Przedmieścia Krakowskiego”. Prowadził on w kierunku Bramy Krakowskiej, skąd wyjeżdżano z miasta w stronę Rzeszowa i Krakowa.

Na relikty drogi natrafiono w połowie stycznia, podczas prac budowlanych realizowanych na odcinku ulicy Grunwaldzkiej. Teraz podjęto decyzję o przeprowadzeniu badań archeologicznych.

“Badania pozwolą na określenie chronologii i sprawdzenie, jak na tym odcinku zachowała się droga drewniana” – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. I dodaje: “Rozważamy możliwość po przeprowadzeniu badań archeologicznych, rekonstrukcji jej fragmentu na terenie dzielnicy Staromiejskiej Jarosławia”.

Prace archeologiczne w tym miejscu prowadzi firma “Arkadia” z Rzeszowa.

Warto dodać, że do podobnego odkrycia doszło w 2020 roku w Bydgoszczy. Wtedy natrafiono na pozostałości drogi sprzed 500 lat.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie