20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Rekordowa nagroda za znalezienie skarbu monet w Czechach

-

2 miliony koron czyli ponad 330 tysięcy złotych trafi do znalazcy, który w 2015 roku odkrył skarb monet w miejscowości Chýšt’.

Przypomnijmy. Pod koniec 2015 roku w okolicach miejscowości Chýšt’ odkryto naczynie zawierające 780 denarów z okresu wczesnego średniowiecza z okresu panowania Bolesława II. Znalezisko trafiło do muzeum w Pardubicach, gdzie poddano je szczegółowej analizie. Naukowcy od początku zwracali uwagę, że monety zachowały się w wyśmienitym stanie.

W tym samym czasie przeprowadzono badania weryfikacyjne w miejscu odkrycia skarbu. Znaleziono kolejnych 745 monet lub ich fragmentów. Pierwsza część znalezionego skarbu została opracowana, poddana konserwacji i trafiła – z uwagi na duże zainteresowanie mediów i społeczeństwa – na wystawę.

Wiadomo, że skarb ukryty został w pobliżu ważnego szlaku handlowego. Całość we wczesnym średniowieczu przedstawiała ogromną wartość. Według czeskich historyków za jedną monetę ze skarbu można było w X wieku żyć około dwóch miesięcy.

28 kwietnia czeskie media podały informację, że uczciwy znalazca – poszukiwacz skarbów, otrzymał za zgłoszenie odkrycia, które okrzyknięte zostało “skarbem stulecia”, nagrodę w wysokości 2 milionów koron czyli około 330 tysięcy złotych. Cały skarb wyceniono z kolei na 23,5 miliona koron, czyli prawie 4 miliony złotych.

W czeskich mediach obejrzeć można film z badań w okolicach miejscowości Chýšt’, gdzie znaleziono skarb.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie