20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Przegląd prasy: wykopaliska pod Gniewkowem, brązowa misa z Płocka i detektoryści z Biskupca

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

“Gazeta Pomorska” w artykule “Wykopaliska w Ostrowie pod Gniewkowem. Co odkryli archeolodzy?” pisze o badaniach, które przeprowadzane są na Kujawach w związku z budową rurociągu. W trakcie badania terenu dawnej osady znaleziono ozdoby ze srebru i brązu, rzymskie monety oraz bursztyn.

Portal petronews.pl w artykule “Cenne znalezisko za Pałacem Ślubów w Płocku. Brązowa misa i zagadka kościoła św. Idziego” opisuje odrycia, jakich dokonano w trakcie prac archeologicznych w Płocku. W jednym z grobów natrafiono na cenną brązową misę. Naukowcy twierdzą, że to niezwykle rzadkie znalezisko.

“Zaczęli wykopaliska koło sądeckiego ratusza. Czy tu też kryje się skarb?” – to tytuł artykułu opublikowanego na portalu sadeczanin.info. Autor opisuje w nim planowane badania, które realizowane będą na rynku w Nowym Sączu. Archeolodzy liczą, że uda się odsłonić fundamenty starego ratusza.

Na portalu nwloclawek.pl w artykule “Niezwykłe odkrycie w Parku w Sarnowie” przeczytać można o badaniach, jakie przeprowadzono na terenie Parku Kulturowego Sarnowo. Archeolodzy poszukiwali tam śladów po budowniczych grobowców sprzed 5,5 tys. lat.

“Gazeta Nowomiejska” w artykule “Detektoryści na tropie skarbów i historii” opublikowała artykuł o działalności Stowarzyszenia Detektorystycznego “Gryf” i próbie utworzenia Izby Pamięci Historii Gminy Biskupiec. To “Gryf” odkrył w ostatnim czasie fragment czołgu Sherman.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie