2,3 C
Warszawa
czwartek, 12 grudnia, 2024

Przegląd prasy: tajemnicze eksponaty z muzeów, pochówek von Krockowa i skarby ocalone przed ogniem

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

RMF24.pl w artykule “Sensacja archeologiczna w Krakowie. Odkryto największy XV-wieczny cmentarz w mieście” pisze o odkryciu w Krakowie cmentarza z końca XV wieku. Według naukowców może znajdować się tam nawet kilkadziesiąt tysięcy pochówków.

Portal kultura.trojmiasto.pl opisuje najdziwniejsze i niepokojące eksponaty, jakie zobaczyć można w trójmiejskich muzeach. To między innymi kufel huzara w kształcie czaszki, ale też drapaczka z pojemnikiem na zasypkę do tępienia wszy, peruka grobowa oraz dewizka do zegarka z ludzkich włosów. Całość w artykule “Najdziwniejsze i niepokojące eksponaty w trójmiejskich muzeach”.

Media lokalne z Pułtuska, w tym portal pultusk24.pl, opisują badania prowadzone w piwnicach starego ratusza. W trakcie badań natrafiono na starą beczkę, która w niejasnych okolicznościach uległa uszkodzeniu. Archeolodzy próbują teraz zbadać jej zawartość. Więcej w tekście “Zniszczono cenne znalezisko”.

O poszukiwaniach miejsca pochówku Macieja von Krockowa, radcy dworu księcia Bogusława XIV, reprezentanta króla polskiego Władysława IV na konferencji westfalskiej, w artykule “W Kołobrzegu odnaleziono miejsce pochówku Macieja von Krockowa” napisało Radio Szczecin. Według historyków pochówek von Krockowa znajduje się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu.

O uratowanych przed spaleniem i ostatecznie przekazanych do muzeum w Tarnobrzegu dokumentach pisze w artykule “Skarby ocalone przed ogniem ujrzą światło dzienne. Niezwykłe pamiątki przekazane do muzeum” portal tarnobrzeg.naszemiasto.pl. To między innymi prywatny list napisany przez osobistego sekretarza Romana Dmowskiego i dokumenty architekta Zygmunta Hendla.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie