test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Przegląd prasy: potop skarbów na Mazurach, schowek z kosztownościami na Dolnym Śląsku, szkielet u norbertanek

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

Zainteresowanie mediów w Polsce budzi sprawa rzekomego odnalezienia schowka, w którym znajdować się miały kosztowności z pałacu w Komorowie pod Świdnicą. O sprawie, o której jako pierwszy poinformował Łukasz Kazek, pisze portal wroclaw.wyborcza.pl w artykule “Kilkadziesiąt kilogramów złota, srebra i porcelany. Znaleźli jeden z największych schowków na skarby w Górach Sowich”.

Portal tenpoznan.pl w artykule “Kolejne odkrycia archeologów na placu Kolegiackim” pisze o badaniach na Placu Kolegiackim w Poznaniu. Archeolodzy natrafili tam aż na 15 warstw pochówków.

Portal dziennikpolski24.pl w artykule “Niezwykłe odkrycia u norbertanek. Archeolodzy znaleźli szkielet z zestawem kosmetycznym i kamienną czaszkę” opisuje badania archeologiczne, podczas których natrafiono na nietypowy pochówek. W centralnej części kruchty znajdowała się drewniana trumna, ze szczątkami z poduszką pod głową i ze specjalnym przyrządem do czyszczenia uszu.

“Specjaliści IPN odnaleźli szczątki 3 osób na terenie dawnego więzienia Toledo w Warszawie” – to tytuł artykułu, który opublikowano na portalu wpolityce.pl. Opisuje się w nim fakt odnalezienia na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD w Warszawie szczątków trzech osób. Zapowiadane są dalsze prace w tym miejscu.

Portal focus.pl opublikował artykuł pt. “Potop skarbów na Mazurach”. To jeden z tekstów, w którym powraca się do faktu odkrycia skarbu monet z XVII wieku w Ełku.

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie