19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Przegląd prasy: pergamin z modlitwami, tunel w Wałbrzychu i cmentarzysko w Wólce Prusinowskiej

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

Portal miejski kozieglowy.pl opisuje sprawę odkrycia, do którego doszło w trakcie rozbiórki budynku dawnej bożnicy na Placu Moniuszki. Odnaleziono tam pamiątki po społeczności żydowskiej, w tym modlitewniki, pergaminy z modlitwami oraz bączki zwane drejdlami.

Czy nad brzegiem rzeki grzebano zmarłych więźniów obozu dla jeńców niemieckich, którzy urządzono na terenie byłego KL Auschwitz-Birkenau? Na to pytanie w artykule “Makabryczne znalezisko w Sole w Oświęcimiu. Czy ludzkie kości w rzece to ślad powojennej historii?” próbuje odpowiedzieć portal oswiecim.naszemiasto.pl.

Archeolodzy powrócili do Wólki Prusinowskiej, by badać teren cmentarzyska, gdzie już na przełomie XIX i XX wieku odkryto prawie 200 mogił. Naukowcy odnajdują w nich ludzkie szczątki, naczynia ceramiczne i wykonane z brązu paciorki. O badaniach pisze “Gazeta Olsztyńska” w artykule “Odkryli kolejny grób sprzed 1400 lat”.

“Tajemniczy tunel na budowie obwodnicy Wałbrzycha! Zbada go archeolog” – to tytuł artykułu, który opublikowano na portalu walbrzych.naszemiasto.pl. Autor opisuje w nim sprawę odkrycia tunelu, do którego doszło podczas budowy obwodnicy Wałbrzycha.

Radio Lublin donosi o badaniach archeologicznych, które pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego rozpoczęli w Grodzisku Żmijowiska pod Wilkowem. Naukowcy będą starać się odkryć kolejne fragmenty wczesnośredniowiecznej chaty zlokalizowanej tam kilka lat temu.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie