-1 C
Warszawa
niedziela, 29 stycznia, 2023

Przegląd prasy: pergamin z modlitwami, tunel w Wałbrzychu i cmentarzysko w Wólce Prusinowskiej

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

Portal miejski kozieglowy.pl opisuje sprawę odkrycia, do którego doszło w trakcie rozbiórki budynku dawnej bożnicy na Placu Moniuszki. Odnaleziono tam pamiątki po społeczności żydowskiej, w tym modlitewniki, pergaminy z modlitwami oraz bączki zwane drejdlami.

Czy nad brzegiem rzeki grzebano zmarłych więźniów obozu dla jeńców niemieckich, którzy urządzono na terenie byłego KL Auschwitz-Birkenau? Na to pytanie w artykule “Makabryczne znalezisko w Sole w Oświęcimiu. Czy ludzkie kości w rzece to ślad powojennej historii?” próbuje odpowiedzieć portal oswiecim.naszemiasto.pl.


Archeolodzy powrócili do Wólki Prusinowskiej, by badać teren cmentarzyska, gdzie już na przełomie XIX i XX wieku odkryto prawie 200 mogił. Naukowcy odnajdują w nich ludzkie szczątki, naczynia ceramiczne i wykonane z brązu paciorki. O badaniach pisze “Gazeta Olsztyńska” w artykule “Odkryli kolejny grób sprzed 1400 lat”.

“Tajemniczy tunel na budowie obwodnicy Wałbrzycha! Zbada go archeolog” – to tytuł artykułu, który opublikowano na portalu walbrzych.naszemiasto.pl. Autor opisuje w nim sprawę odkrycia tunelu, do którego doszło podczas budowy obwodnicy Wałbrzycha.

Radio Lublin donosi o badaniach archeologicznych, które pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego rozpoczęli w Grodzisku Żmijowiska pod Wilkowem. Naukowcy będą starać się odkryć kolejne fragmenty wczesnośredniowiecznej chaty zlokalizowanej tam kilka lat temu.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie