test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Przegląd prasy: odkrycia w kościele w Tylmanowej, badania w Łęczycy i płyta nagrobna Eduarda Witteka

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

Radio Kraków opisuje odkrycia, do których doszło w zabytkowym kościele w Tylmanowej w powiecie nowotarskim. W trakcie wymiany podłogi znaleziono dewocjonalia sprzed pięciuset lat, w tym krzyżyki, medaliki i monety oraz monety z czasów Jana Olbrachta.

TVP3 Łódź przygotowała materiał o badaniach archeologicznych, które realizowane są przy dawnym średniowiecznym klasztorze w Łęczycy. W XVIII wieku obiekt przekształcono w zakład karny. W trakcie prac archeolodzy dotarli do kaplicy grobowej. Wiele wskazuje na to, że odkryto grobowiec księcia Kazimierza II Łęczyckiego.

Portal lublin112.pl w artykule “Granaty ręczne z czasów II wojny światowej znalezione podczas prac ziemnych” opisuje odkrycie granatów z okresu II wojny światowej, do którego doszło na terenie Białej Podlaskiej. Na miejscu pojawili się saperzy z Chełma.

Portal portel.pl opublikował artykuł o niezwykłym odkryciu, do którego doszło w parku Traugutta. Podczas prac związanych z remontem tamtejszych ścieżek znaleziono płytę nagrobną Eduarda Witteka, znanego organmistrza.

Portal swidnica24.pl w artykule “Nietypowe znalezisko odkryte podczas remontu drogi. Fragment pomnika poświęconego zamordowanemu rybakowi?” opisał sprawę odkrycia granitowej płyty, prawdopodobnie fragmentu pomnika, który znajdował się nad rzeką Piławą. Znalezisko ujrzało światło dzienne w trakcie remontu drogi gminnej Pszenno-Miłochów.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie