17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Przegląd prasy: ciekawe znalezisko na pchlim targu, udany piknik w Koprzywnicy i niewybuchy spod mostu

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

Portal echodnia.eu w artykule “Koprzywnica pełna skarbów. Pierwsza i bardzo udana “Akcja eksploracja” w Koprzywnicy” opisuje rekreacyjny piknik – akcję poszukiwania skarbów, którą zorganizowano w Koprzywnicy. W organizację akcji zaangażowana była Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna. Piknik – jak informuje portal echodnia.eu – przyniósł uczestnikom wiele wrażeń.

Tym razem portal glogow.naszemiasto.pl opisał odkrycie Mariusza Stępnia, który odkrył na terenie Szkocji skarb z epoki brązu. O odkryciu głośno było nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale w kilku europejskich krajach.

Kolejne niewybuchy odnajdowane są na terenie kraju. “Dziennik Wschodni” opisał sprawę odkrycia niewybuchów koło mostu kolejowego na trasie między Łukowem a Dęblinem. Wydobyto tam pociski moździerzowej oraz przeciwlotnicze.

Portal kuriergmin.pl opublikował artykuł “Skarb mnichów z Lubiąża”, w którym autor dokonuje analizy, czy informacja o skarbie monet, który miał zostać ukryty w okolicach Lubiąża, to legenda czy też nie.

Do tego, że warto pojawiać się na pchlich targach, przekonuje fakt24.pl w artykule “Niezwykłe znalezisko na pchlim targu! Zobacz obóz harcerski sprzed pół wieku”. Kolekcjoner starych kamer wydobył na pchlim targu nagranie z 1972 roku z obozu harcerskiego. Teraz hufiec ZHP im. Szarych Szeregów w Bolesławcu poszukuje osób, które uwieczniono na nagraniu.

O działaniach społeczników i pasjonatów historii Wojciecha Mszycy i Piotra Zamorskiego pisze portal czestochowa.naszemiasto.pl. Bohaterowie historii poświęcają swój czas, by kamienne i żeliwne macewy wróciły na cmentarz żydowski w Żarkach.

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie