Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.
Portal pila.naszemiasto.pl w artykule “Niebezpieczne znalezisko w pilskich lasach. Dzieci natrafiły na niewybuch” donosi o niewybuchu, na który dzieci natrafiły w trakcie zabawy w rzece. Pocisk od panzerfausta leżał na dnie Piławy. Na szczęście dzieci zawiadomiły o swoim znalezisku leśniczego.
Radio 7 opisuje badania archeologiczne, które prowadzone są w Starorypinie. To kolejny sezon prac badawczych, którym przewodniczy Jadwiga Lewandowska z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. W pracach, których celem jest przebadanie cmentarzyska wczesnośredniowiecznego z XI wieku, uczestniczą też studenci Uniwersytetu Gdańskiego.
Portal nauka.wiara.pl opisuje odkrycie archeologów pod kierownictwem Tomasza Boronia, do którego doszło w Wilczycach. Archeolodzy natrafili tam na grób niszowy z czasów kultury ceramiki sznurowej. Odnaleziono łącznie trzy szkielety wraz z wyposażeniem grobowym.
Portal tarnow.naszemiasto.pl w artykule “Cegły z rozebranego zamku na Górze św. Marcina znów można zobaczyć na własne oczy. Skrywał je tynk na kościelnym murze” donosi o odkryciu, do którego doszło podczas skuwania tynków ze ścian zabytkowego kościoła przy ulicy Bernandyńskiej. Okazało się, że kościół wzniesiono w części z cegieł z rozebranego zamku, który znajdował się na Górze św. Marcina.
Do ciekawego odkrycia doszło w Lublinie podczas budowy nowych obiektów szpitala SPSK przy ulicy Staszica. “Dziennik Wschodni” donosi na swoich stronach o odkryciu reliktów nieznanej wcześniej konstrukcji w postaci fragmentów drewnianych belek. Na razie naukowcy nie są w stanie określić chronologii i funkcji konstrukcji.