Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.
Już 200 wczesnośredniowiecznych pochówków odkryto w trakcie prac archeologicznych, których celem jest zbadanie odkrytego przypadkiem w 2016 roku cmentarza w Płocku. Badania, o których informuje Radio Kielce, potrwają do września.
Radio Lublin informuje z kolei o badaniach archeologicznych w Sanktuarium Maryjnym w Chełmie. Badania prowadzone są przy zakrystii północnej. Według naukowców w tym miejscu znajdować się mogą pozostałości najstarszej XIII-wiecznej świątyni.
Portal echodnia.eu w artykule “Kolejne badania archeologiczne w gminie Działoszyce. To tam jest jedno z najważniejszych stanowisk w Polsce. Odkryto tam słynną wazę” pisze o badaniach, jakie od sierpnia do grudnia prowadzone będą na terenie gminy Działoszyce. Badania archeologiczne poprzedzone będą badaniami geofizycznymi.
Portal gazetalubuska.pl w tekście “Niesamowite znalezisko! Na Spichrzowej w Gorzowie Wlkp. odkryto mury. Archeolodzy rozpoczęli ich badanie” opisuje odkrycie, do którego doszło w Gorzowie Wielkopolskim. Na wysokości ul. Łazienki natrafiono na dwa rzędy murów. Jeden z nich to prawdopodobnie mur miejski.
Na stronach torun.wyborcza.pl w artykule “Toruńscy archeolodzy badali średniowieczny port w Zatoce Puckiej” przeczytać można o projekcie, w który zaangażowane było Centrum Archeologii Podwodnej z UMK. Jego celem była rekonstrukcja i wizualizacja średniowiecznego portu w Zatoce Puckiej.