2,3 C
Warszawa
czwartek, 12 grudnia, 2024

Przegląd prasy: badania w Łomży, średniowieczny Wawel i odbudowa baszty w Słupsku

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

Radio Eska w artykule “Archeolodzy weszli na Giełczyńską w Łomży. Mnóstwo tajemnic pod ziemią” informuje o badaniach archeologicznych, które prowadzone są obecnie na terenie Łomży. Pod Starym Rynkiem odkryto już plomby kupców i monety, w innym miejscu dwie drewniane studnie z XVI lub XVII wieku.

W artykule “Obrońcy Westerplatte. To będą największe badania w Polsce” Radio Szczecin powraca do badań archeologicznych, które przeprowadzono na terenie Westerplatte. Odnaleziono wtedy szczątki dziewięciu żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony składnicy w 1939 roku. Jak się okazuje, naukowcy pracują obecnie nie tylko nad identyfikacją tożsamości żołnierzy, ale też odtworzeniem ich wyglądu.

Radio Olsztyn opisuje odkrycia, do których doszło w trakcie budowy drogi ekspresowej Via Baltica pod Ełkiem. Na miejscu znaleziono między innymi fragmenty ceramiki. Znaleziono w sumie 120 zabytków. Do artykułu “Nietypowe znalezisko podczas prac drogowych. Czy koło Ełku znajdowała się osada z czasów epoki żelaza?” załączono relację Małgorzaty Zbrożek.

“Dziennik Polski” prezentuje efekty prac firmy MM interActive, która opracowała wirtualną rekonstrukcję średniowiecznego Wawelu. Twórcy zrekonstruowali całe wzgórze z najstarszymi budowlami kamiennymi i drewnianymi oraz częścią fortyfikacji. Wybrane wizualizacje dołączono do artykułu “Jak wyglądał Wawel 1000 lat temu? Wirtualny spacer wśród monumentalnych budowli”.

O odbudowie średniowiecznej baszty w Słupsku w artykule “Odbudują średniowieczną basztę obronną w Słupsku. Będzie z cegieł o wymiarach z XV wieku” pisze portal gp24.pl. Podano, że parter budynku zostanie przystosowany do potrzeb pasjonatów historii. W pomieszczeniach prowadzone będą między innymi zajęcia rzemiosła historycznego.

Pracę archeologów pod Łysomicami i Tylicami, gdzie odkryto dwa rondele, opisuje w artykule “Neolityczny Manhattan. Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Łysomicach” portal pozatorun.pl. Badania w tamtych miejscach to efekt odkrycia, do którego doszło pod koniec 2019 roku. Dwaj specjaliści od archeologii lotniczej w trakcie analizy zebranego materiału natrafili na zagadkowe kręgi w zbożu.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie