2,3 C
Warszawa
czwartek, 12 grudnia, 2024

Przegląd prasy: badania w chojnickiej Dolinie Śmierci i kościele św. Jakuba w Toruniu

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Co kilka dni dokonywać będziemy dla czytelników portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl przeglądu najważniejszych wydarzeń z kraju i zagranicy.

“Archeolodzy badają miejsce kaźni w chojnickiej Dolinie Śmierci” – “Gazeta Pomorska” pisze o badaniach archeologicznych, które 9 maja rozpoczęły się pod Chojnicami. Realizują je Fundacja Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Celem archeologów jest lokalizacja masowych egzekucji, do których dochodziło na obrzeżach Chojnic jesienią 1939 roku roku oraz w styczniu 1945 roku. Badania prowadzone są przy użyciu wykrywaczy metali.

Portal sanok.naszemiasto.pl opisuje prace archeologiczne na miejscu dawnej plebanii w Nowym Łupkowie, podczas których odkryto grot włóczni z epoki brązu odznakę pamiątkową “Orlęta” i nieśmiertelnik autro-węgierski. Prace realizowane są przy okazji budowy gazociągu Polska – Słowacja. W badaniach poza archeologami uczestniczą członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja.

“Odkrycie archeologiczne przyhamowało budowę kanalizacji” – to tytuł artykułu, który opublikowano na portalu rzeczkrotoszynska.pl. 3 marca podczas budowy kanalizacji sanitarnej w ulicy Mickiewicza odkryto drewniane belki, które okazały się pozostałością po drodze. W miejscu odkrycia prowadzone są prace archeologiczne, które kosztowały budżet gminy już 75 tys. zł.

Portal torun.naszemiasto.pl pisze o badaniach archeologicznych, które prowadzone są we wnętrzu kościoła św. Jakuba w Toruniu. To pierwsze takie badania w tym miejscu od kilkunastu lat. Natrafiono na pochówki. W niektórych miejscach znajdowały się też monety, głównie z XVII wieku.

“Bielsk nie korzysta ze swojej historii. Cmentarz sprzed kilkuset lat” – to tytuł artykułu opublikowanego na stronach portalu www.kurierpodlaski.pl. Opisano w nim badania archeologiczne, prowadzone w miejscu odkrycia ludzkich kości. Badania prowadzi Dariusz Krasnodębski, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie