20,4 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Przegląd prasy: badania pod rynkiem Łazarskim w Poznaniu, odbudowa kościoła w Sierakowie i kolejne odkrycia na starym cmentarzu w Płocku

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

“Archeolodzy odkryli pamiątki po dawnych poznaniakach. Pod rynkiem Łazarskim znaleziono monety, skorupy i… ostrygi!” – to tytuł artykułu, który przeczytać można na stronach portalu poznan.naszemiasto.pl. Autor relacjonuje temat badań, które towarzyszą kompleksowej przebudowie rynku. W badania zaangażowani są detektoryści ze stowarzyszenia Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna „Gniazdo” i stowarzyszenia Eksploracji Perkun.

Portal miedzychod.naszemiasto.pl w artykule “W Sierakowie rozpoczęły się prace związane z odbudową zabytkowego kościoła ewangelickiego, w którym ma powstać Muzeum Rybactwa Śródlądowego” pisze z kolei o planach związanych z odbudową zabytkowego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Docelowo, do 2022 roku, powstanie tam Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.

W Płocku, na średniowiecznym cmentarzu, odnaleziono 30 kolejnych pochówków. Archeolodzy dotarli też do średniowiecznych zabytków. Badania w tym miejscu trwają od 2019 roku. Tym razem wspomniał o nich portal wnp.pl w artykule “Ponad 30 kolejnych pochówków odkryto po wznowieniu wykopalisk na średniowiecznym cmentarzu”.

“Gazeta Krakowska” w artykule “Średniowieczne mury i wykopaliska sprzed tysięcy lat. Skarby na dnie Jeziora Mucharskiego” powraca do badań dna Jeziora Mucharskiego, które – w związku z budową zapory w Świnnej Porębie – prowadzono aż przez 13 lat. Obecnie odkryte eksponaty oglądać można w muzeum w Suchej Beskidzkiej.

Portal lublin112.pl w artykule “Niezwykłe znalezisko w starym lustrze. Czytelnik natrafił na wydania gazet z 1946 roku” opisuje odkrycie, którego dokonano przypadkiem pod plecami starego lustra. Jak się okazało, znajdowały się tam powojenne gazety związane z regionem lubelskim.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie