19,3 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Przegląd prasy: badania IPNu w Pułtusku, zaskakujące odkrycie w Oświęcimiu i ludzkie szczątki w Jarosławiu

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

“Czego szuka IPN na dziedzińcu Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku?” – na to pytanie odpowiada portal pultusk.news. Artykuł ma związek z badaniami prowadzonymi na terenie dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa, których celem jest odnalezienie szczątków Żołnierzy Wyklętych.

Polskie Radio Białystok w artykule “Powstanie centrum badań i konserwacji zabytków Muzeum Podlaskiego” informuje o planach stworzenia w Białymstoku nowoczesnego centrum badań i konserwacji zabytków. Zadanie to uda się zrealizować dzięki udziałowi Muzeum Podlaskiego w projekcie transgranicznym.

“Archeolodzy ponownie badają teren wokół średniowiecznej osady w Grodzisku koło Suchowoli” – to tytuł artykułu o kontynuowaniu badań średniowiecznej osady w Grodzisku koło Suchowoli przez naukowców z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Do tej pory znaleziono tam ślady Wikingów. Teraz archeolodzy poszukiwać będą śladów po osadzie podgrodowej.

“Gazeta Krakowska” w artykule “Cenne znalezisko w Oświęcimiu. To prawdopodobnie najstarszy ślad historii kolei dotyczący stacji Oświęcim” opisuje sprawę odnalezienia w budynkach stacyjnych listów przewozowych, pamiętających czasy zaboru austriackiego. Dokumenty leżały w starym zakurzonym worku za regałami.

Portal ekspresjaroslawski.pl pisze o odnalezieniu ludzkich kości podczas przebudowy płyty rynku w Jarosławiu, konkretnie w okolicy dawnej kolegiaty jarosławskiej. W tym miejscu odnaleziono w sumie 11 szczątków ludzkich. W większości to niekompletne szkielety.

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie