20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Przegląd prasy: badania archeologiczne w Łęcznej, osada w Borach Tucholskich i zaskakujące odkrycia w Bielsku-Białej

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

TVP3 Lublin pisze o badaniach archeologicznych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej, które towarzyszyły remontowi świątyni. W trakcie badań odkryto między innymi monety z XV wieku, liczne dewocjonalia i fragmenty ubrań sprzed pięciuset lat.

Naukowcy kontynuować będą badania osady sprzed 2 tys. lat we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Przeprowadzenie badań będzie możliwe dzięki wsparciu finansowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na ślad osady natrafiono w czasie analizy zdjęć wykonanych metodą skaningu laserowego. O planach archeologów informuje Polskie Radio PiK w artykule “Są pieniądze na dalsze badania osady sprzed 2000 lat w Borach Tucholskich”.

Media na świecie i w Polsce donoszą o odkryciu legendarnego skarbu, który ukryty został w Górach Skalistych przez handlarza dziełami sztuki i kolekcjonera antyków Forresta Fenna. Wskazówki dotyczące miejsca ukrycia skarbu umieścił on w 24-wersowym poemacie. Wartość skarbu oszacowano na 1 milion dolarów.

Trwa renowacja Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku. Obecnie konserwatorzy zajmują się renowacją cegły, co pozwoli je wzmocnić i przywrócić walory historyczne. Prace potrwają do jesieni. O szczegółach informuje Radio Gdańsk.

Trwają prace archeologiczne w kaplicy św. Anny w Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. W trakcie prac odkryto basztę i mury obronne z XIV i XV wieku. Wiadomo też, kto został pochowany w kryptach. O tym i o innych odkryciach z Bielska Białej pisze portal beskidzka24.pl w artykule “Zaskakujące odkrycia w kaplicy. Baszta i mury”.

 

 

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie