20,1 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024

Przegląd prasy: 100 ton znalezisk spod Szczecina, modernizacja muzeum w Wiślicy i niewybuch z Szydłowa

-

Każdego dnia w Polsce w dziesiątkach różnych lokalizacji prowadzone są prace archeologiczne i akcje poszukiwawcze, które odkrywają mniejsze i większe historie. Specjalnie dla czytelników portalu zdziennikaodkrywcy.pl prezentujemy przegląd najważniejszych badań, akcji i różnych inicjatyw z kraju i ze świata.

Niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac archeologicznych w centrum Szydłowa. O odkryciu i ewakuacji, która objęła około 250 osób, pisze portal kielce.wyborcza.pl.

W Nowym Dworze w powiecie sokólskim podczas przebudowy drogi odkryto XVI-wieczny cmentarz. O odkryciu w wywiadzie opublikowanym na portalu isokolka.eu mówi Hubert Lepionka z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

W okolicach klasztoru ojców Bernardynów w Tarnowie trwają prace archeologiczne. Naukowcy natrafili tam już na ludzkie szczątki, teraz liczą na odkrycie kolejnej w tym rejonie bastei. O badaniach przeczytać można na portalu radia RDN w artykule “Czy w Tarnowie zostaną odnalezione pozostałości kolejnej bastei?”.

Jesienią ubiegłego roku rozpoczęły się prace związane z modernizacją Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. Inwestycja realizowana będzie do połowy 2021 roku. O projekcie wartym ponad 26 mln. zł oraz towarzyszącym inwestycji badaniom przeczytać można na portalu Radia Kielce w artykule “Prace przy Muzeum Archeologicznym w Wiślicy idą zgodnie z planem”.

Podczas przygotowań do pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście natrafiono na około 100 ton historycznych znalezisk. Wśród nich są zbiornik paliwa wyprodukowany w Szczecinie dla Kriegs-Fisch-Kutter i podstawa podwójnego działa przeciwlotniczego montowanego na okrętach podwodnych. O tym i o innych odkryciach przeczytać można na portalu wszczecinie.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie