6,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Poznański “Pomost” lokalizuje kolejne żołnierskie mogiły

-

Członkowie Stowarzyszenia “Pomost” z Poznania przeprowadzili kolejne prace ekshumacyjne. W ostatnich dniach pracowali w Żaganiu i Gierałtowie.

28 kwietnia “Pomost” prowadził prace ekshumacyjne przy ulicy Kolejowej w Żaganiu. Była to kontynuacja prac rozpoczętych w 2019 roku. Wtedy odnaleziono trzy cywilne pochówki. W tym roku dokonano kolejnego odkrycia. “W pobliżu dworca kolejowego zlokalizowaliśmy groby dwóch niemieckich cywili. Odnalezione szczątki należały do Niemców, którzy najprawdopodobniej zmarli w trakcie akcji ich wysiedlania w czerwcu 1945 roku” – można przeczytać na fan-page’u stowarzyszenia.

Z kolei 6 maja członkowie stowarzyszenia obecni byli w Gierałtowie. Na cmentarzu komunalnym natrafili na grób niemieckiego żołnierza, który zginął w 1940 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

 

Stowarzyszenie “Pomost” od lat zajmuje się poszukiwaniem mogił żołnierzy niemieckich i ogólnie – mogił żołnierskich na terenie Polski i Europy. Celem członków stowarzyszenia jest identyfikacja poległych i poinformowanie o tym fakcie żyjącej rodziny.

Stowarzyszenie współpracuje z Fundacją “Pamięć” oraz z urzędami wojewódzkimi. Wykonuje też prace archeologiczne. O działaniach poznańskiego stowarzyszenia “Pomost” przeczytać można na stronie www.pomost.net.

źródło: www.pomost.net


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie