16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Powstaje katalog żetonów związanych z Gdańskiem

-

O tym, że wiedza detektorystów bywa nieoceniona, nie raz przekonali się już autorzy katalogów i książek z obszaru numizmatyki. Pojawia się kolejna okazja, by wesprzeć ciekawy projekt wydawniczy. Dotyczy on żetonów związanych z dawnym Gdańskiem.

Autorem publikacji, która ukaże się na rynku wydawniczym w 2018 roku, są Jarosław Dutkowski i Adam Suchanek. Nosić będzie ona tytuł “Corpus Nummorum Gedanensis”. Będzie to uzupełnione i poprawione wydanie podobnej publikacji z 2000 roku. To w niej po raz pierwszy zostały skatalogowanie różne żetony związane z Gdańskiem. Obecnie liczba znanych odmian, także dzięki działalności detektorystów, wzrosła.

W związku z tym, że przedmioty związane z dawnym Gdańskiem znajdowane są nie tylko na Pomorzu, ale także w innych rejonach Polski, autorzy katalogu poszukują informacji o gdańskich żetonach ołowianych miejskich, szarwarkowych, cechowych i prywatnych; żetonach i monetach zastępczych z przełomu XIX i XX wieku, wydawanych przez firmy, kawiarnie, piwiarnie, plażowe w Gdańsku (także Westerplatte, Brzeźno, Sopot, Oliwa, Pruszcz) oraz medalach i żetonach gdańskich od XIX wieku do 1945 roku

Informacje nadsyłać można na adres Jarosława Dutkowskiego: dutjar@poczta.onet.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie