10,9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Powołano do życia Polski Związek Eksploratorów

-

18 listopada podczas spotkania w Gnieźnie powołany został do życia Polski Związek Eksploratorów. To pierwsza ogólnopolska organizacja, której celem jest reprezentowanie środowiska detektorystów i poszukiwaczy skarbów.

W spotkaniu założycielskim udział wzięli członkowie kilkunastu organizacji detektorystycznych z całej Polski. Wszystkim przyświecał jeden cel – by stworzyć organizację, która mogłaby skoordynować wszelkie działania na rzecz poprawy sytuacji poszukiwaczy skarbów w Polsce, wspierać detektorystów w kontaktach z instytucjami państwowymi, a także dbać o odpowiedni wizerunek polskich poszukiwaczy.

Aktualnie trwa proces rejestracji związku. Powołano też zespoły robocze. Związek chętnie nawiąże współpracę z osobami, które mogłyby wspomóc prace organizacji w różnych obszarach. Powołanie organizacji było szczególnie ważne z uwagi na zaostrzające się przepisy dotyczące detektorystów oraz możliwą całkowitą delegalizację poszukiwań zabytków w Polsce.

Jak zapowiedziano podczas spotkania w Gnieźnie, w najbliższym czasie zaplanowana zostanie organizacja zjazdu, w trakcie którego zostanie wybrany zarząd związku (aktualnie pracuje zarząd tymczasowy w składzie: Michał Łukawski z Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej “Nadodrze”, Robert Michalski ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Grupa Łódź” oraz Piotr Brzozowski z Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego). Dla osób, które nie pojawiły się na spotkaniu założycielskim, będzie to szansa, by przystąpić do związku.

Osoby zainteresowanie działaniami Polskiego Związku Eksploratorów z bieżącymi sprawami mogą zapoznawać się na fanpage związku. O działaniach PZE będziemy też informować na stronach zdziennikaodkrywcy.pl. Niedawno na stronach portalu można było już przeczytać wywiad ze Sławomirem Stańczakiem z Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej “Nadodrze”, jednym z inicjatorów powołania związku.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie