-2,1 C
Warszawa
piątek, 3 lutego, 2023

Poszukiwacze pomogą w ratowaniu zabytków

-

24 stycznia w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy podpisano umowę pomiędzy muzeum a Stowarzyszeniem Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna “Gniazdo”. Strony będą współpracować w zakresie przeprowadzenia badań powierzchniowych z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Przedsięwzięcie wspiera Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zadanie realizowane będzie w ramach projektu badawczego muzeum “Razem dla ratowania zabytków” na terenie obejmującym południową i środkową część jeziora Lednica, w sąsiedztwie wyspy Ostrów Lednicki, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne. Miejsce to w 1994 roku zostało wpisane na listę pomników historii.

Prace, które będą prowadzone przy udziale Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej “Gniazdo”, skupiającej także detektorystów, mają na celu rozpoznanie i dokumentację dziedzictwa archeologicznego, ochronę zabytków ruchomych przed nielegalnymi poszukiwaczami skarbów oraz weryfikację dotychczasowego stanu wiedzy o przemianach kulturowych wokół jeziora Lednica.

Uczestnicy projektu twierdzą, że będą to jedne z największych w Polce badań powierzchniowych realizowanych przez archeologów przy współudziale detektorystów. Ich wyniki wspomogą działania służb konserwatorskich w prowadzeniu skutecznej ochrony dziedzictwa kulturowego regionu.


Więcej o projekcie przeczytać można na stronach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

fot. www.lednicamuzeum.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie