18,9 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Poszukiwacze pomogą w ratowaniu zabytków

-

24 stycznia w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy podpisano umowę pomiędzy muzeum a Stowarzyszeniem Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna “Gniazdo”. Strony będą współpracować w zakresie przeprowadzenia badań powierzchniowych z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Przedsięwzięcie wspiera Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zadanie realizowane będzie w ramach projektu badawczego muzeum “Razem dla ratowania zabytków” na terenie obejmującym południową i środkową część jeziora Lednica, w sąsiedztwie wyspy Ostrów Lednicki, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne. Miejsce to w 1994 roku zostało wpisane na listę pomników historii.

Prace, które będą prowadzone przy udziale Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej “Gniazdo”, skupiającej także detektorystów, mają na celu rozpoznanie i dokumentację dziedzictwa archeologicznego, ochronę zabytków ruchomych przed nielegalnymi poszukiwaczami skarbów oraz weryfikację dotychczasowego stanu wiedzy o przemianach kulturowych wokół jeziora Lednica.

Uczestnicy projektu twierdzą, że będą to jedne z największych w Polce badań powierzchniowych realizowanych przez archeologów przy współudziale detektorystów. Ich wyniki wspomogą działania służb konserwatorskich w prowadzeniu skutecznej ochrony dziedzictwa kulturowego regionu.

Więcej o projekcie przeczytać można na stronach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

fot. www.lednicamuzeum.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie