19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa, ale nie muszą

-

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja “Odpowiedzialny detektoryzm”, zorganizowana przez Brodnicką Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą. Była to kolejna w krótkim czasie okazja, by w szerokim gronie podjąć temat detektoryzmu i sytuacji detektorystów w Polsce.

W trakcie konferencji można było wysłuchać aż dziesięciu różnych wystąpień. Spotkanie rozpoczął wykład dotyczący zachowania się i postępowania w przypadku ujawnienia przedmiotów niebezpiecznych. Uczestnicy konferencji mieli okazję nie tylko wysłuchania przedstawiciela patrolu saperskiego JW 3136 w Chełmnie, ale też zapoznania się ze sprzętem, wykorzystywanym podczas pracy saperów. W kolejnej części regionalista Marian Chwiałkowski opowiedział o tym, jaki wpływ ma prowadzenie poszukiwań na kształtowanie świadomości patriotycznej młodzieży.

Marian Chwiałkowski w trakcie swojego wystąpienia
Sprzęt patrolu saperskiego z JW 3136 w Chełmnie

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i policji. Dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN poruszyła temat związany z aktualnymi zagrożeniami dóbr kultury przestępczością i koniecznością reakcji ze strony państwa. W swoim wystąpieniu stwierdziła, że “poszukiwania amatorskie mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa narodowego, ale nie muszą”. Z kolei Marcin Sabaciński omówił prawne aspekty dotyczące prowadzenia poszukiwań, a sierż. sztab. Robert Niedźwiedź z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podjął temat zwalczania przestępczości przeciwko dobrom kultury w sieci Internet przez wydział dw. z cyberprzestępczością.

W ostatniej części wystąpili dr Jadwiga Lewandowska z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, Michał Młotek z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej oraz Olaf Popkiewicz z programu “Poszukiwacze historii”. Jadwiga Lewandowska poruszyła temat “Archeolodzy i detektoryści. Historie chwalebne i haniebne na przykładzie badań ziemi dobrzyńskiej”. W trakcie swojego wystąpienia omówiła pozytywne przykłady współpracy muzeum z detektorystami, wskazując, że do wielu odkryć doszło dzięki temu, że “detektoryści poświęcają swoją wolną sobotę czy niedzielę”. Michał Młotek opowiedział o historii głośnego w ostatnich miesiącach odkrycia depozytu hrabiego Hansa Joachima von Finckensteina, a Olaf Popkiewicz o wybranych aspektach eksploracji w świetle realizacji programu “Poszukiwacze historii”. Prowadzącym i moderatorem konferencji był Marcin Perliński z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej.

Co ważne, w konferencji – w charakterze gości – udział wzięli nie tylko detektoryści z północno-wschodniej Polski, ale też przedstawiciele samorządu, regionaliści, muzealnicy, przedstawiciele instytucji ochrony dziedzictwa, policji, wojska, a także Polskiego Związku Eksploratorów i miesięcznika “Odkrywca” – wszyscy, którzy powinni brać udział w szerokiej dyskusji o społecznej roli detektorystów i poszukiwaniu zabytków. Wiele interesujących kwestii poruszono w trakcie samej konferencji, ale też w kuluarach.

Olaf Popkiewicz z programu “Poszukiwacze historii”

Ozdobą konferencji była wystawa, przygotowana przez prywatne Muzeum Broni i Militariów w Lubawie, Aleksandrę i Jędrzeja Słupeckich oraz Brodnicą Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą. Można było na niej zobaczyć imponujące prywatne kolekcje broni, odznaczeń i nieśmiertelników, a także monet i innych zabytków związanych z okresem powstania listopadowego.

Eksponaty Muzeum Broni i Militariów w Lubawie
Broń z kolekcji Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich

Organizatorami III Konferencji “Odpowiedzialny detektoryzm” byli Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza oraz Gmina Brzozie. Patronat nad konferencją objęli portal zdziennikaodkrywcy.pl, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Czas Brodnicy oraz Eltronik.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie