0,1 C
Warszawa
sobota, 28 stycznia, 2023

Poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa, ale nie muszą

-

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja “Odpowiedzialny detektoryzm”, zorganizowana przez Brodnicką Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą. Była to kolejna w krótkim czasie okazja, by w szerokim gronie podjąć temat detektoryzmu i sytuacji detektorystów w Polsce.

W trakcie konferencji można było wysłuchać aż dziesięciu różnych wystąpień. Spotkanie rozpoczął wykład dotyczący zachowania się i postępowania w przypadku ujawnienia przedmiotów niebezpiecznych. Uczestnicy konferencji mieli okazję nie tylko wysłuchania przedstawiciela patrolu saperskiego JW 3136 w Chełmnie, ale też zapoznania się ze sprzętem, wykorzystywanym podczas pracy saperów. W kolejnej części regionalista Marian Chwiałkowski opowiedział o tym, jaki wpływ ma prowadzenie poszukiwań na kształtowanie świadomości patriotycznej młodzieży.

Marian Chwiałkowski w trakcie swojego wystąpienia
Sprzęt patrolu saperskiego z JW 3136 w Chełmnie

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i policji. Dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN poruszyła temat związany z aktualnymi zagrożeniami dóbr kultury przestępczością i koniecznością reakcji ze strony państwa. W swoim wystąpieniu stwierdziła, że “poszukiwania amatorskie mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa narodowego, ale nie muszą”. Z kolei Marcin Sabaciński omówił prawne aspekty dotyczące prowadzenia poszukiwań, a sierż. sztab. Robert Niedźwiedź z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podjął temat zwalczania przestępczości przeciwko dobrom kultury w sieci Internet przez wydział dw. z cyberprzestępczością.


W ostatniej części wystąpili dr Jadwiga Lewandowska z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, Michał Młotek z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej oraz Olaf Popkiewicz z programu “Poszukiwacze historii”. Jadwiga Lewandowska poruszyła temat “Archeolodzy i detektoryści. Historie chwalebne i haniebne na przykładzie badań ziemi dobrzyńskiej”. W trakcie swojego wystąpienia omówiła pozytywne przykłady współpracy muzeum z detektorystami, wskazując, że do wielu odkryć doszło dzięki temu, że “detektoryści poświęcają swoją wolną sobotę czy niedzielę”. Michał Młotek opowiedział o historii głośnego w ostatnich miesiącach odkrycia depozytu hrabiego Hansa Joachima von Finckensteina, a Olaf Popkiewicz o wybranych aspektach eksploracji w świetle realizacji programu “Poszukiwacze historii”. Prowadzącym i moderatorem konferencji był Marcin Perliński z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej.

Co ważne, w konferencji – w charakterze gości – udział wzięli nie tylko detektoryści z północno-wschodniej Polski, ale też przedstawiciele samorządu, regionaliści, muzealnicy, przedstawiciele instytucji ochrony dziedzictwa, policji, wojska, a także Polskiego Związku Eksploratorów i miesięcznika “Odkrywca” – wszyscy, którzy powinni brać udział w szerokiej dyskusji o społecznej roli detektorystów i poszukiwaniu zabytków. Wiele interesujących kwestii poruszono w trakcie samej konferencji, ale też w kuluarach.

Olaf Popkiewicz z programu “Poszukiwacze historii”

Ozdobą konferencji była wystawa, przygotowana przez prywatne Muzeum Broni i Militariów w Lubawie, Aleksandrę i Jędrzeja Słupeckich oraz Brodnicą Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą. Można było na niej zobaczyć imponujące prywatne kolekcje broni, odznaczeń i nieśmiertelników, a także monet i innych zabytków związanych z okresem powstania listopadowego.

Eksponaty Muzeum Broni i Militariów w Lubawie
Broń z kolekcji Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich

Organizatorami III Konferencji “Odpowiedzialny detektoryzm” byli Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza oraz Gmina Brzozie. Patronat nad konferencją objęli portal zdziennikaodkrywcy.pl, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Czas Brodnicy oraz Eltronik.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie