test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Poszukiwacze znaleźli depozyt monet. Był ukryty przy murach zamku

-

Trwają prace archeologiczne na Wzgórzu Zamkowym w Nowym Sączu. Obecni na miejscu i wspierający prace członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny dotarli do depozytu, który ukryty był w murach zamku.

Jedna z odnalezionych monet

To ponad 50 srebrnych monet z XV wieku. Z informacji udzielanych mediom przez Stanisława Pustułkę ze stowarzyszenia wynika, że monety ukryte były zaledwie 10 cm pod powierzchnią ziemi, przy murze.

Wiadomo też, że oprócz monet udało się odkryć też sporo innych zabytków, głównie z XVIII i XIX wieku.

Prace na Wzgórzu Zamkowym w Nowym Sączu zlecone zostały przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. Trwają od 11 marca. Wykonawcą jest firma archeologiczna “Bard”. Detektoryści wspierają badania wolontarystycznie.

Celem badań jest sprawdzenie stanu faktycznego reliktów fundamentów zamku, który został zniszczony 18 stycznia 1945 roku w wyniki eksplozji materiałów wybuchowych. Wszystko w ramach przygotowywanego projektu rewitalizacji całego wzgórza zamkowego i odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu.

Na stronie www.zameksacz.pl znajdują się informacje o książce “Geneza i plany zamku sądeckiego”, która zawiera wiadomości na temat początków zamku oraz wszystkie dostępne plany i schematy zamku wraz z ich szczegółowymi opisami.

W internecie dostępny jest film, dokumentujący prace poszukiwaczy na przy reliktach zamku w Nowym Sączu.

fot. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie