28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Poszukiwacze z “Triskeliona” przenoszą pomnik upamiętniający bitwę pod Dzierżoniowem

-

16 sierpnia 1762 roku, w ramach wojny siedmioletniej, miała miejsce bitwa pod Dzierżoniowem. W 1910 roku na stokach góry Rybak stanął pomnik upamiętniajacy bitwę, o który postanowili zadbać członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Triskelion”.

Historia pomnika upamiętniającego jedną z bitew wojny siedmioletniej jest niezwykle interesująca. Monument poświęcono pamięci żołnierzy pruskich i austriackich. Zdobiła go granitowa tablica z napisem: “Dem Gedächtnis / der in der Schlacht / bei Reinchenbach / am 16. August 1762 / gefallenen und verwundeten / preußischten / und österreichischen / Krieger”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza: “Na pamiątkę bitwy pod Dzierżoniowem w dniu 16 sierpnia 1762 roku, poległym i rannym pruskim i austriackim żołnierzom”. Tablica nie przetrwała do naszych czasów. Istnienie pomnika, z uwagi na funkcjonującą w pobliżu kopalnie kamienia, też jest zagrożone.

Stąd inicjatywa Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Triskelion”, które postanowiło przenieść pomnik do Piławy Dolnej. Akcja spotkała się z przychylnością Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie.

Członkowie “Triskeliona” kamień po kamieniu rozbierają pomnik i przenoszą go do Piławy. Już na początku prac odkryto fragmenty granitowej tablicy, która znajdowała się pierwotnie na pomniku. Odtwarzanie całości rozpocznie się jeszcze w lipcu. Ciekawostką jest fakt, że przy pomniku, pod pancerną szybą, znajdzie się kapsuła czasu, w której znajdą się znaleziska z pola bitwy pod Dzierżoniowem.

Akcja finansowana jest ze środków stowarzyszenia. Osoby i instytucje, które chciałyby wspomóc działania “Triskeliona”, a przede wszystkim stworzenie kapsuły czasu, proszone są o kontakt: stowarzyszenie.triskelion@gmail.com.

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie