14,8 C
Warszawa
poniedziałek, 16 września, 2024

Poszukiwacze z “Parsęty” zaprezentują swoje odkrycia. Wśród nich dwie unikatowe monety

-

5 i 6 września odbędzie się II edycja Festiwalu Wczesnośredniowiecznego “Budzistowo – dawny Kołobrzeg”. W trakcie festiwalu Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza “Parsęta” zaprezentuje zabytki, które odkryto dokładnie w miejscu, w którym odbywać się będzie festiwal.

Historia Budzistowa sięga VIII wieku. Wiadomo, że to tam zlokalizowany był przedlokacyjny Kołobrzeg. Na terenie obecnej wsi funkcjonował gród, który odgrywał ważną polityczną i gospodarczą rolę w całym regionie.

Z czasem gród przerodził się w ośrodek miejski. Powstało podgrodzie oraz port nad rzeką. O osadzie w 1000 roku wspomniał w swojej kronie sam Thietmar.

Wiadomo, że to na terenie Budzistowa stała pierwsza kołobrzeska katedra. Nie dziwi zatem, że na terenie wsi i w okolicy, podczas różnego rodzaju badań natrafić można na interesujące zabytki.

Podczas II Festiwalu Wczesnośredniowiecznego “Budzistowo – dawny Kołobrzeg” detektoryści z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej “Parsęta”, która działa na co dzień przy Towarzystwie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, zaprezentują około 90 znalezisk, które odkryto w ostatnich dniach dokładnie w miejscu, w którym będzie odbywać się wydarzenie.

Wśród odkrytych zabytków znajdują się dwie unikatowe monety: denar krzyżowy z XI/XII wieku oraz szerf miasta Hamburg z XVI wieku.

Srebrny denar krzyżowy bity w Saksonii na potrzeby handlu ze Słowianami (fot. www.muzeum.kolobrzeg.pl)
Szerf to miedziana moneta o wartości 1/2 feniga, bita masowo na Pomorzu, głównie w miastach północnych Niemiec (fot. www.muzeum.kolobrzeg.pl)

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie