20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Poszukiwacze z Nadodrza na tropie żołnierzy Armii Karpaty

-

Pracowity weekend przed członkami Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze. Przez dwa dni prowadzić oni będą badania na terenie obozu jeńców Wojska Polskiego w miejscowości Konin Żagański.

Obóz w Koninie Żagańskim wchodził w skład kompleksu hitlerowskich obozów jenieckich w okolicy Żagania. Trafiali tam wzięli do niewoli podczas wojny obronnej z września 1939 roku polscy podoficerowie, ale też szeregowi żołnierze. Pozostałości po polskich jeńcach poszukiwać będą teraz doświadczeni członkowie Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze wspólnie z pracownikami Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, a także historykami i archeologami. Poszukiwacze z Nadodrza spodziewają się odkryć w Koninie Żagańskim pozostałości po jeńcach należących do Dywizji Piechoty Górskiej z Armii Karpaty.

Warto dodać, że już jesienią w miejscu obozu ma stanąć pamiątkowa tablica informacyjna ufundowana z inicjatywy samorządowców współpracujących z LGE Nadodrze.

Badania w Koninie Żagańskim są kolejnym przedsięwzięciem lubuskich poszukiwaczy skupionych w LGE Nadodrze, finansowanych wyłącznie przez samych poszukiwaczy, w ramach działań upamiętniających dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu. Sam teren poszukiwań dotychczas nie był poddany weryfikacji archeologicznej i detektorystycznej.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie