14,1 C
Warszawa
czwartek, 1 czerwca, 2023

Poszukiwacze skarbów uprzątnęli stary cmentarz

-

Takie inicjatywy wytrącają argumenty tym, którzy z przymrużeniem oka patrzą na działania detektorystów. 25 marca Dolnośląska Grupa Eksploracyjna “Legion” oczyściła płyty nagrobne rodziny książęcej z rodu Schleswig-Holstein na cmentarzu w Przemkowie.

“Legion” obejmuje swoim zasięgiem cały Dolny Śląsk, ale ich działania koncentrują się przede wszystkim na Przemkowie i okolicach. I nie powinno to dziwić, bo ta miejscowość ma niezwykle bogatą historię. To tam rodzina książąt Schleswig-Holstein wzniosła rodowy pałac, tam przebywała późniejsza cesarzowa Augusta Victoria, która w 1881 roku wyszła za mąż za pruskiego następcę tronu Wilhelma II, tam chwilę przed śmiercią przebywał arcyksiążę Ferdynand Habsburg.

Dziś jedną z kilku pozostałości po dawnych czasach jest cmentarz rodu Schleswig-Holstein z kamiennymi płytami nagrobnymi. Niestety, miejsce to sprawia wrażenie zaniedbanego. Na pomoc zabytkom przyszli członkowie Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”, którzy przy wsparciu władz gminy i Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oczyścili płyty nagrobne. Ale nie tylko, bo w trakcie prac uprzątnęli też teren starego cmentarza, wypełniając w wolnym czasie zadania tych, którzy na co dzień odpowiadają za ochronę dziedzictwa w Polsce. I tych, którzy często wypowiadają się krytycznie o detektorystach.

Jak zapowiadają członkowie “Legionu”, to nie koniec działań w Przemkowie. O kolejnych inicjatywach grupy będziemy informować na stronach zdziennikaodkrywcy.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie