12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Poszukiwacze skarbów upamiętnią “Żołnierzy Wyklętych”

-

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii polskiej eksploracji upamiętnią go poszukiwacze skarbów.

Spotkanie członków grupy Team of Yorkshire, skupiającej polskich detektorystów na Wyspach Brytyjskich oraz gości odbędzie się 6 marca we wsi Helperby w hrabstwie North Yorkshire. Patronat nad wydarzeniem objął blog zdziennikaodkrywcy.pl.

– Rok temu, wspólnie z Team of Nottinghamshire, zorganizowaliśmy na Wyspach Brytyjskich “I Charytatywne kopanie z okazji 75 rocznicy Bitwy o Anglię” – informuje Marek Zacharko, który kieruje działaniami grupy. – Ten rok rozpoczynamy od upamiętnienia antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To dla nas okazja do spotkania członków grupy, ale też wspólnej refleksji o trudnej polskiej historii – dodaje.

Niedzielne spotkanie detektorystów, którego początek zaplanowano na godz. 9:00, rozpocznie minuta ciszy, upamiętniajaca zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej walczyły o suwerenność Polski. Odbędzie się też zbiórka pieniędzy na rzecz polskiego harcerstwa na Wyspach Brytyjskich. Całość zakończy rodzinny piknik na świeżym powietrzu.

O tej i innych inicjatywach Team of Yorkshire przeczytać można na oficjalnym FP grupy: TEAM OF YORKSHIRE – METAL DETECTING GROUP.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie