Detektoryści z województwa kujawsko-pomorskiego odnaleźli depozyt z okresu II wojny światowej. Z ziemi wydobyto cztery kanki różnej wielkości. W środku znajdowały się ubrania, dokumenty i rzeczy osobiste. Strzępki gazet pozwoliły wydatować znalezisko na co najmniej 1942 rok.
O tym niezwykłym znalezisku poinformowało Archiwum Państwowe w Toruniu, którego pracownicy brali udział w ekspertyzie zawartości kanek. Ujawnili też kulisy odkrycia.
Do odkrycia doszło 6 września w miejscowości Silno pod Toruniem. Poszukiwania organizowane i prowadzone były przez Szkutnię Kmieć i Przyjaciele oraz Fundację Melodia Serc. Na miejscu byli też członkowie stowarzyszenia Historia Naszej Ziemi, którzy namierzyli pierwszą kankę oraz doświadczeni detektoryści z Kujawsko-Pomorskiej Grupy Poszukiwawczej, którzy wydobyli z ziemi kolejne trzy kanki.
Kanki wypełnione były w większości ubraniami, przedmiotami użytkowymi oraz ścinkami gazet.
“Wśród nich znajdowały się także piękne suknie, kapelusz damski, chusteczki z monogramem AS, przybory do szycia, flakonik perfum, garnitur męski i buty, poszewki na pościel, całe pudełko papierosów… i wiele innych przedmiotów” – podali pracownicy Archiwum Państwowego w Toruniu.
W kankach znajdowały się też dokumenty. Te trafiły do archiwum, gdzie – z uwagi na zły stan – poddane zostaną konserwacji.
Wiadomo, że celem poszukiwań prowadzonych w Silnie było odnalezienie miejsca, w którym funkcjonowała dawniej szkutnia prowadzona przez rodzinę Stoyke, a przede wszystkim gwoździ używanych do budowy łodzi.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Archiwum Państwowe w Toruniu